Zemetrasenie

05. 11. 2015

Dňa 3. 11 2015 o  14:02 hod. došlo na území Slovenska k zemetraseniu s lokálnym magnitúdom 3,2. Epicentrum zemetrasenia bolo medzi Podbrezovou a Banskou Bystricou.

(03.11.2015; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 8/20; Katarína Kováčiková / Ľuboš Sarnovský, Andrea Pálffy Belányiová)

Ľuboš Sarnovský, moderátor: „Na strednom Slovensku sa dnes triasla zem."

Andrea Pálffy Belányiová, moderátorka: „Krátko po druhej poobede zacítili zemetrasenie obyvatelia viacerých obcí na Horehroní. Otrasy boli aj priamo v Banskej Bystrici."

Ľuboš Sarnovský: „Vystrašili sa aj školáci v Podbrezovej, ktorí okamžite vybiehali z tried. Našťastie sa to obišlo bez zranení a väčších materiálnych škôd."

Katarína Kováčiková, redaktorka: „Takto to vyzeralo doslova pár sekúnd po tom, ako sa zatriasla zem neďaleko Dubovej. Ľudia sedeli v reštaurácii, podlaha pod nohami akoby sa vlnila a mali pocit, že sa pohla celá budova."

Štefan Švantner, prevádzkar: „Bolo to cítiť skôr ako nejaký výbuch. No a samozrejme hostia, vlastne všetko z reštaurácie poutekalo von, zľakli sa vlastne takisto. Však je to normálna reakcia vlastne ľudí, dá sa povedať."

Katarína Kováčiková: „Trvalo to iba pár sekúnd, no ľudia to intenzívne pocítili. Niekde spadla omietka, inde sa zatriasli hrnčeky na polici. Našťastie sa pri zemetrasení nikto nezranil. Na hasičských staniciach bolo rušno, väčšinou volali vystrašení ľudia, ktorí nevedeli, čo sa to vonku deje."

Obyvateľka Valaskej: „To bol výbuch, to bolo hrozné. Poháre, med a to, že to takto skákalo."

Katarína Kováčiková: „Epicentrum otrasov bolo v Nízkych Tatrách. Zemetrasenie cítili ľudia od Banskej Bystrice až po Brezno. Azda najsilnejšie to bolo práve v okolí Podbrezovej."

Kristián Csicsay, oddelenie seizmológie SAV (telefonát): „Dneska o štrnásť nula dva došlo na území Slovenska k zemetraseniu s lokálnym magnitúdom tri celé dva. Epicentrum zemetrasenia bolo medzi Podbrezovou a Banskou Bystricou."

Katarína Kováčiková: „Otrasy zažili aj deti zo základnej školy v Podbrezovej, ktoré mali práve chemický krúžok."

Žiačka 1: „Triasol sa strop a stoly."

Žiačka 2: „My sme tam mali krúžok a začalo sa to a my sme sa všetci báli."

Žiačka 3: „Tam boli také otrasy a všetky pomôcky sa triasli a Ema plakala."

Gabriela Bradová, riaditeľka ZŠ Podbrezová: „Deti mali paniku. Máme tu aj deti naše ešte vzadu, takže oni sa úplne zľakli a nechceli ani ďalej pokračovať vo vyučovaní, lebo sa báli, že sa bude diať niečo ďalej."

Janka Cipciarová, zástupkyňa ZŠ Podbrezová: „Triaslo sa. Monitor na skrini, ktorý máme, čo máme, kamerový systém, ten sa triasol, počítač zapnutý, poháre, ktoré sme mali na stole, sa triasli. Áno, bolo to dosť také intenzívne, aj keď pár sekundové."

Katarína Kováčiková: „Deti sa podarilo upokojiť, krúžok však ukončili skôr. Podľa odborníka patria otrasy s takouto silou na Slovensku medzi raritné."

Kristián Csicsay: „Oblasť Banskej Bystrice alebo Banskej Štiavnice patrí medzi aktívnejšie oblasti v rámci Slovenska."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(AO)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač