Živá voda

20. 11. 2015

Televízna stanica Markíza_logo(19. 11. 2015; Televízna stanica Markíza; Reflex; 17:25; por. 2/4; Mirka Ondrejčíková, Viktor Vincze)

Viktor Vincze, moderátor: „Predstavte si, že by ste už nikdy nemuseli vkročiť do lekárne. Liek takpovediac na všetko by vám vytekal rovno zo steny. Zázrak? Japonskí vedci vraj objavili živú vodu. V jej prostredí vraj žiadne, dokonca ani rakovinové bunky nemôžu prežiť. Niektorí odborníci ale tvrdia, že investícia do takejto vody sú len vyhodené peniaze."

Mirka Ondrejčíková, redaktorka: „Dokáže nás naozaj voda vyliečiť aj z rakoviny? Ľubka zastáva názor, že áno. Pred štyrmi rokmi jej diagnostikovali nádor na prsníku. Rozhodla sa bojovať. Vybrala si však alternatívnu liečbu v zahraničí."

Ing. Ľubica Mazúchová: „Som navštívila niekoľko onkológov, naozaj dosť, ale metódy, ktoré mi ponúkali, sa mi nepáčili. Všetci mi ponúkali tie isté metódy. Na druhej strane som videla, že na chemoterapiu ľudia umierajú, dokonca v našej rodine umrel otec na to, že mal otravu krvi. Tak som sa rozhodla pre nejaké iné metódy a z tejto choroby som sa našťastie dostala."

Mirka Ondrejčíková: „Musela tiež radikálne zmeniť stravu a aj pitný režim."

Ing. Ľubica Mazúchová: „To, čo do tela prijímame, tak to nás tiež ovplyvňuje. Bola to taká dosť veľká zmena, pretože som si zo začiatku nevedela predstaviť, že čo teda by som mala jesť. Mala som pocit, že nič nemôžem. Ale naopak, sa mi rozšíril veľmi široký obzor a teraz zvlášť potravín, ktoré vlastne sú veľmi výživné."

Mirka Ondrejčíková: „Aby sa zbavila svojej choroby, začala tiež piť zásaditú alebo takzvanú živú vodu. Výrobcovia sľubujú, že nás zbaví viacero problémom. No chemici majú iný názor."

Ing. Ľubica Mazúchová: „Sedemdesiatpäť percent tela je v skutočnosti z vody a všetky reakcie v tele sa konajú na vode."

prof. Ing. Ján Híveš, PhD., Ústav anorganickej chémie STU: „Antioxidačná ionizovaná zbavuje telo voľných radikálov. To aj obyčajná voda zbavuje. Dodáva bunkám kyslík. No to dúfam, pretože voda je zložená z atómov kyslíka a z dvoch atómov vodíka. Takže je logické. Nemám pocit, že by to bola nejaká zvlášť výnimočná. Ako každá bežná iná voda."

Mirka Ondrejčíková: „Výrobcovia však zásaditej vode pripisujú viacero priaznivých či liečivých účinkov."

Ing. Martin Mazúch, distribútor zásaditej vody: "Vytvára zásadité prostredie v organizme a pomáha tomu organizmu a bunkám a chemickým reakciám, aby to telo fungovalo podstatne lepšie. A tá voda dokáže vytiahnuť voľné radikály z tela."

Mirka Ondrejčíková: „Malým experimentom sme preto porovnali pH vôd, ktoré si bežne kupujeme."

Ing. Martin Mazúch: „Toto je bežná voda z vodovodu, toto je voda zásaditá, toto je minerálna a toto je sladená voda."

Mirka Ondrejčíková: „PH testerom môžeme následne porovnať kyslosť prostredia."

Ing. Martin Mazúch: „Napríklad toto je sladený nápoj. Sú to všetky sladené nápoje, ktoré existujú a je tak kyslá, že keď ju dám do silne zásaditej vody, naozaj len troška, tak máte kyslú vodu. Čiže keď sa ľudia napijú zásaditých sladených vôd, tak pred ten organizmus to spôsobuje to, že sa veľmi prekysľuje. A v kyslom prostredí dokážu žiť vlastne len rakovinové bunky napríklad. Nedokážu žiť v zásaditom prostredí. Takisto, či je to huba candida alebo rôzne iné plesne, ktoré sú vnútorné, dokážu prežiť len v kyslom prostredí."

prof. Ing. Ján Híveš, PhD.: „To sa hovorí týmto typom vôd, či už kyslé alebo zásadité, že to je mŕtva voda, živá voda. Pravidelne sa v histórii opakuje stále táto téma, ktorá je veľmi vďačná, pretože exaktne sa nedajú dokázať žiadne účinky ničoho a skutočne ľudia, keď tomu veria, tak samozrejme, môže to fungovať."

Mirka Ondrejčíková: „Výrobcovia sa taktiež opierajú o výskumy japonských vedcov, ktorí zisťovali, prečo na niektorých miestach na zemi žijú ľudia dlhšie ako inde. výsledkom bolo práve poznanie, že voda v týchto končinách je zásaditejšia."

Ing. Martin Mazúch: „A vytvorili vlastne filter, ktorý dokáže tú našu akúkoľvek vodu dostať do toho pôvodného stavu."

Mirka Ondrejčíková: „V prístroji je sedem titánovo-platinových platní, cez ktoré prechádza voda a mení sa na zásaditú. Takýto prístroj stojí niekoľko tisíc eur. No my sme si vyrobili zásaditú vodu omnoho lacnejšie."

prof. Ing. Ján Híveš, PhD.: „Ponoríme elektródy. Ako som povedal, je výhodné, keď tento priestor medzi elektródami by bol ešte predelený nejakou membránou, aby sa vzájomne tie elektrolyty nemiešali. Ak by sa nemiešali, by sme krásne pripojením na jednosmerný elektrický prúd dokázali vyrobiť alkalickú, aj kyslú vodu jedným pokusom. A stačia vám elektródy grafitové a nepotrebujete poplatínovaný titán."

Mirka Ondrejčíková: „Účinky zásaditej vody rozdeľujú ľudí na tých, ktorí tomu veria a tých, ktorí sú názoru, že je to len marketingový ťah."

prof. Ing. Vladimír Lukeš, DrSc., Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU (text v obraze): „Prelustroval som si spomínané mená „svetových odborníkov" v citačných databázach vedeckých periodík a patentov. Nenašiel som žiaden odkaz. Poznamenávam, že aj keď nejaký článok vyjde povedzme v japončine či v čínštine, abstrakty a nadpisy karentových publikácií sa prekladajú do angličtiny."

prof. Ing. Ján Híveš, PhD.: „Zázraky sa dejú a viete, tvoja viera ťa uzdraví. Takže ak tomu veríš, samozrejme, že ti to môže pomôcť. Ale nemyslím si, že by to bolo účinkom práve takejto vody."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Tlač