Nové laboratórium Centra pre nukleárne a urýchľovačové technológie – CENTA

10. 12. 2015

strihanie pásky - slávnostné otvorenie CENT-u
V týchto dňoch  slávnostne otvorili nové laboratórium Centra pre nukleárne a urýchľovačové technológie – CENTA na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave (FMFI UK).
Urýchľovačové laboratórium na Univerzite Komenského bude slúžiť pre výskum v oblasti nanotechnológií, jadrovej energetiky, klimatických zmien či znečistenia životného prostredia. Jednou z vecí, ktoré dokáže toto zariadenie urobiť je, že v priebehu niekoľkých hodín dokáže určiť vek rôznych materiálov starých stovky či tisíce rokov.
Podľa informácií uvedených na   FMFI Univerzity Komenského ide o unikátne zariadenie, ktoré umožňuje realizovať analýzy veľmi nízkych koncentrácii izotopov v prostredí a registrovať anomálie.prezident A. Kiska na otvorení CENT-u

Ako uviedla  na svojej stránke FMFI Univerzity Komenského, Slovensko má svoj vlastný CERN, v ktorom je urýchľovač podobný tomu v Ženeve. Ten, ktorý sa nachádza v Bratislave sa volá CENT a je tisíckrát menší. Patrí ale medzi svetovú špičku.

Kým urýchľovač v CERN-e má niekoľko kilometrov, bratislavský pripomína japonskú miniatúru o veľkosti bežnej cisterny. „V porovnaní s CERN-om urýchľuje ióny na veľmi nízkej úrovni," uviedol jadrový fyzik z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Pavol Povinec.

Bratislavský urýchľovač je zameraný na praktické využitie pre potreby verejnosti, nielen pre vedu samotnú. „Napríklad skúmať príčiny Alzheimerovej choroby," dodal Povinec.

 slávnostné otvorenie CENT-uNa slávnostnom otvorení sa okrem prezidenta SR zúčastnili aj zástupca Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Aldo Malavasi, rektor UK Karol Mičieta, dekan FMFI UK Jozef Masarik a ďalší významní hostia.

Zdroje:

Prezidentská kancelária  – Tlačové centrum

FMFI UK

RNDr. Ľubomír Mach
riaditeľ
Kvant spol. s r. o.
FMFI UK, Mlynská dolina

Foto z otvorenia dodal RNDr.Ľubomír Mach, Kvant spol. s r.o.

Spracovala: M. Izakovičová

 

Kľúčové slová:
matematické vedy, fyzikálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač