Ohrozené banány

15. 12. 2015

S banánmi to vyzerá dosť pochmúrne. Na mále má odroda Cavendish. Je to v podstate jediná odroda, ktorá sa dováža na západné trhy a tvorí asi polovicu celosvetovej produkcie banánov. Dnes ju ohrozuje panamská choroba. Spôsobuje ju huba či pleseň, ktorá zabíja banánovníky a niet proti nej nijaká rozumná ochrana. 

(10. 12. 2015; Televízna stanica JOJ; Noviny o 17:00; 17:00; por. 5/24; Ján Mečiar, Dana Strculová, Ján Mečiar, Dana Strculová)

Ján Mečiar, moderátor: „Banány nebudú. Teda možno. Vyzerá to s nimi totiž dosť pochmúrne."

Dana Strculová, moderátorka: „Aby sme to upresnili, na mále má jedna konkrétna odroda banánov, ktorá sa volá Cavendish. Je to síce len jedna odroda, ale keď sa v západnom svete a teda aj u nás povie banán, tak je to s určitosťou Cavendish."

Ján Mečiar: „Presne tak, je to v podstate jediná odroda, ktorá sa dováža na západné trhy a tvorí asi polovicu celosvetovej produkcie banánov. Dnes ju ohrozuje panamská choroba. Spôsobuje ju huba či pleseň fusárium oxysporum, ktorá zabíja banánovníky a niet proti nej nejakej rozumnej ochrany. Spýtali sme sa na ňu doktorky Antónie Šrobárovej zo Slovenskej akadémie vied."

Antónia Šrobárová, vedúci pracovník SAV: „Tá huba tam aj predtým bola, ale tým, že si boli veľmi, poviem to v úvodzovkách, ako vžili sa so sebou, tak sa tam veľmi rozmnožila. A práve vplyvom zrejme aj klimatických faktorov sa jej tam dobre žije."

Dana Strculová: „Prvýkrát sa táto choroba objavila niekedy v šesťdesiatych rokoch v Taiwane. Tamojšia produkcia banánov vtedy išla rapídne dolu."

Ján Mečiar: „Ale ako nám povedal profesor Jaroslav Doležel z Akadémie vied Českej republiky, vtedy ešte nikto netušil čo sa to vlastne deje."

Jaroslav Doležel, Ústav experimentální botaniky AV ČR (telefonát): „Skutočného pôvodcu tej choroby identifikovali až v roku 1994. Čiže relatívne nedávno a do tej doby sa stihla rozšíriť v Austrálii, v celej vlastne juhovýchodnej Ázii a dnes už zasahuje až do Afriky."

Dana Strculová: „Teraz vám ukážeme mapu, na ktorej sú presne vyznačené oblasti, kde už choroba banány Cavendish nivočí."

Ján Mečiar: „Teraz je to na obrazovke, tie červené oblasti, to sú tie zasiahnuté (Mozambik, Oman, Pakistan, Taiwan, Filipíny, Indonézia, Austrália). Ešte to vraj ale nie je úplná katastrofa, do Ameriky sa napríklad ešte nedostala, ale môže sa to ľahko zmeniť. Odroda Cavendish, ktorú všetci jeme, je totiž voči tejto hube bezbranná. Dá sa totiž povedať, že všetky banánovníky tejto odrody na celom svete sú klonom jednej jedinej rastlinky, ktorá kedysi rástla niekde v juhovýchodnej Ázii. Preto sú v podstate všetky rovnaké a rovnako bezbranné."

Jaroslav Doležel: „Bude to katastrofa pre tie nadnárodné spoločnosti, ktoré pestujú práve len túto jednu odrodu, pretože tá je vhodná na export a tá chutí nám Európanom, či Severoameričanom a podobne."

Dana Strculová: „Človek by ale očakával, že to až také tragické predsa byť nemusí. Veď keď jedna odroda zanikne, tak by sme teoreticky mohli mať druhú, ktorú budeme pestovať ďalej a tie banány budeme mať stále na pultoch. Či?"

Ján Mečiar: „Už sa také v minulosti aj stalo, že by mohla byť odolná voči tej chorobe. V šesťdesiatych rokoch totiž boli banány v európskych obchodoch iné ako tie, ktoré sú dnes. Bola to iná odroda a tú vyhubila panamská choroba a na jej miesto nastúpili tie banány Cavendish, o ktorých stále hovoríme. Odborníci ale tvrdia, že momentálne je takmer nemožné nájsť takú odrodu banánov, ktorá by západniarom chutila a dala sa pestovať vo veľkom a predovšetkým dopravovať cez pol sveta. Aj to je totiž veľká výhoda súčasných banánov, že vydržia dlhý transport. Iné odrody jednoducho zhnijú."

Dana Strculová: „Zatiaľ teda nie jasné dokedy to takto vydrží, či banány nebudú čoraz vzácnejšie a nezmiznú úplne, alebo či budú teda aj u nás. Tak uvidíme, že ako sa to vyvinie, či nájdeme spôsob ako ich ochrániť."

Ján Mečiar: „Je to zatiaľ vo hviezdach."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Tlač