Rakovina nie je vecou náhody

28. 12. 2015

Názory vedcov na to, čo spôsobuje rakovinu, sa rôznia. Najnovší výskum ale hovorí jasne. Za dva z troch nádorov si vraj môžeme sami. Podľa vedcov je jedným z hlavných faktorov životné prostredie. Za väčšinu nádorov vraj nemôže genetika, ale to, ako žijeme. Aj odborníčka na alternatívnu medicínu hovorí, že zdravý životný štýl môže nad genetikou zvíťaziť.

Televízna stanica Markíza_logo(22. 12. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 15/26; Dušan Tokarčík, Veronika Ostrihoňová, Mária Chreneková Pietrová, Jaroslav Zápala)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Biologická smola alebo životný štýl? Názory vedcov na to, čo spôsobuje rakovinu, sa rôznia."

Jaroslav Zápala, moderátor: „Najnovší výskum ale hovorí jasne. Za dva z troch nádorov si vraj môžeme sami."

Veronika Ostrihoňová, redaktorka: „Koniec výhovorkám na nešťastný osud. Vedci z onkologického centra v New Yorku robili rozsiahly výskum a ich závery vás posadia do stoličiek. Za väčšinu nádorov podľa nich nemôže genetika, ale to, ako žijeme."

Pavol Dubinský, Východoslovenský onkologický ústav: „My môžeme riziko vzniku nádorov všeobecne v populácii znížiť až na polovicu, ak by sme odstránili známe rizikové faktory   fajčenie, znížená fyzická aktivita, obezita, zloženie stravy, nadmerná expozícia slnečnému žiareniu, rizikové sexuálne správanie."

Veronika Ostrihoňová: „Podľa vedcov je jedným z hlavných faktorov životné prostredie. Výskum im ukázal, že ľudia, ktorí sa presťahovali do rizikovejších oblastí, mali čoskoro podobný výskyt rakoviny ako ich susedia. Aj odborníčka na alternatívnu medicínu hovorí, že zdravý životný štýl môže nad genetikou zvíťaziť."

Zora Konde, odborníčka na alternatívnu medicínu: „Na prvom mieste je stres, stravovanie, napríklad cukor, jeho deriváty, biela múka, výrobky z nej, mäso, údené výrobky. Ja som však zástancom toho názoru, že je lepšie dať si mäso alebo tú klobásu v kľude a pohode ako dať si zelený šalát v strese."

Veronika Ostrihoňová: „Nové zistenia však priamo odporujú výskumu zo začiatku tohto roka. Ten ukázal, že väčšina druhov nádorov je vecou náhody. Bunka sa vraj bez dôvodu začne nekontrolovateľne deliť."

(začiatok archívneho záznamu, TN)

Ján Sedlák, riaditeľ Ústavu experimentálnej onkológie SAV: „Čím častejšie sa delí tá kmeňová bunka, povedzme vo výstelke čreva, tak tým je väčšia šanca na to, že ten nádor vznikne."

(koniec archívneho záznamu, TN)

Pavol Dubinský: „Objavila sa informácia, že vznik nádoru je niečo také, ako vytiahnutie si Čierneho Petra a je len vec náhody, u ktorého jedinca dôjde k vzniku zhubného nádoru. Nie je to celkom tak a je to v rozpore s tým, čo pozorujeme pri epidemiologických štúdiách."

Veronika Ostrihoňová: „Nech je to tak či onak, všetci lekári sa zhodujú, že zdravý životný štýl ešte nikomu neublížil. Odporúčajú aspoň päťkrát do týždňa pol hodinu aktívne športovať, pestrú stravu a takmer kilo ovocia a zeleniny za jediný deň."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
základné lekárske vedy a farmaceutické vedy, Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač