Regionálny turnaj FIRST LEGO League v Bratislave

11. 12. 2015

podujatie First Lego League
FIRST LEGO League (FLL) je najväčšia robotická súťaž pre mladých vo veku 10  – 16 rokov. Zúčastňujú sa jej desaťtísíce detí na celom svete a najlepšie tímy postupujú do ďalších  –  semifinálových a finálových kôl, prípadne až na celosvetový festival. Každý rok sú zadané nové úlohy a mladí sa vo svojich triedach/kluboch pripravujú v tímoch  –  postavia a naprogramujú roboty, postavené zo stavebníc LEGO a trénujú na súťaž.

V piatok 11. 12. 2015  sa uskutočnil  v Bratislave v Centre vedecko-technických informácií SR na Patrónke regionálny turnaj FIRST LEGO League (jeden zo 6 regionálnych turnajov FIRST LEGO League na Slovensku). Organizátorom je Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave v spolupráci s občianskymi združeniami Nexteria, Robotika.SK a Slovenská spoločnosť elektronikov. Súťaž podporuje aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.
podujatie First Lego LeagueNa celom svete súťaží okolo 233 tisíc detí z viac ako 80 krajín sveta podľa jednotných pravidiel. Ide o tímovú súťaž v stavbe a programovaní autonómnych mobilných robotov pre deti vo veku 10 – 16 rokov. Na Slovensku súťaž beží od roku 2008. Aktuálne rieši súťaž 76 slovenských tímov, čiže viac ako 500 detí. V počte 17 tímov sa od septembra pripravovalo na tohtoročné úlohy. V tomto  ročníku turnaj  FLL bol zameraný na riešenie problému odpadov a účastníci zostrojili svoje roboty zo známych robotických stavebníc a naprogramovali ich v detskom ikonografickom jazyku. Zadania úloh sú každý rok odlišné, takže aj nováčikovské tímy majú šancu zvíťaziť.
Na turnaji roboty bojovali v troch kolách o postup ich tímov do medzinárodného turnaja krajín V4, ktorý bude vo februári 2016, tentoraz v Košiciach.
Okrem toho, tímy spracovali výskumné projekty na tému odpadov a na súťaži ich budú prezentovať porote.
Súťaž FLL kladie dôraz aj na tímovú prácu, súťažné tímy budú v samostatnej kategórii hodnotené, ako dokážu navzájom spolupracovať, stavať na myšlienkach jeden druhého, efektívne komunikovať a využiť navzájom svoje silné stránky.
Podujatie bolo prístupné verejnosti a záujemcovia o detskú robotiku mohli prísť sa  na turnaj pozrieť osobne a napríklad v ďalšom ročníku sa stať trénermi nového tímu detí.podujatie First Lego League


Podrobnosti o bratislavskom turnaji (i ostatných turnajoch), harmonogram dňa, zadania úloh i zoznam súťažiacich tímov sú zverejnené na webových stránkach súťaže:  http://www.fll.sk/fll2015/bratislava

Ďalšie informácie na stránke RTVS:
http://slovensko.rtvs.sk/clanky/veda-a-technika/95794/detske-roboty-si-zmerali-sily

Z podkladov spracovala M. Izakovičová

Foto: M. Izakovičová (NCP VaT pri CVTI SR)

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky, súťaže

<< < | 1 | 2 | > >>
Tlač