Slovenské vedecké supercentrum

28. 12. 2015

Slovenskí vedci dostali skvelý vianočný darček –  unikátne vedecké centrum v Bratislave. Na Slovensku nemá obdobu, peniaze sú z Európskej únie. Tento vedecký park pre biomedicínu je zameraný na výskum spoločensky najvážnejších ochorení. V nových laboratóriách za desiatky miliónov eur budú napríklad hľadať nové liečivá na liečbu agresívnych nádorov, diagnostikovať zriedkavé formy cukrovky, či vyvíjať testy na rýchle odhalenie infekčných ochorení.

Televízna stanica Markíza_logo(25. 12. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 14/28; Rado Igaz, Jaroslav Zápala)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Slovenskí vedci dostali skvelý vianočný darček   unikátne vedecké centrum v Bratislave. Budú tam môcť skúmať nádorové srdcové ochorenia, ale aj cukrovku, či obezitu. Na Slovensku nemá obdobu, peniaze sú z Európskej únie."

Rado Igaz, redaktor: „Barbara Ukrupcová z Ústavu experimentálnej endokrinológie skúma ako fyzická aktivita vplýva na zdravie človeka."

Barbara Ukropcová, Ústav experimentálnej endokrinológie SAV: „My sa zaoberáme obezitou, inzulínovou rezistenciou, diabetom druhého typu, ale veľmi nás zaujíma práve aj prepojenie medzi perifériou a povedzme tým pracujúcim, cvičiacim kostrovým svalom a mozgom, pretože aj tam existuje komunikácia prostredníctvom bioaktívnych molekúl, o ktorej sa zatiaľ vie minimum."

Rado Igaz: „Aj jej, tak ako stovkám ďalších slovenských výskumníkov umožní nový vedecký park pre biomedicínu naplno rozvinúť svoj výskum. Začínajú už v januári."

Barbara Ukropcová: „Je to pre nás významný upgrade, pretože predovšetkým pred tým sme sa tiesnili v relatívne malých priestoroch, ktoré navyše zďaleka neboli dobre vybavené."

Richard Imrich, manažér nového vedeckého parku pre biomedicínu: „Ergospirometer, to je celý systém, ktorý vám moč či váš systém kardiovaskulárny, metabolický status a ďalšie vyšetrenia."

Rado Igaz: „Tento vedecký park pre biomedicínu je zameraný na výskum spoločensky najvážnejších ochorení, ako je napríklad cukrovka, obezita, srdcovo cievne, či nádorové ochorenia. V nových laboratóriách za desiatky miliónov eur budú napríklad hľadať nové liečivá na liečbu agresívnych nádorov, diagnostikovať zriedkavé formy cukrovky, či vyvíjať testy na rýchle odhalenie infekčných ochorení."

Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied: „Toto je záber, ktorý je veľmi široký. Ja si myslím, že takéto centrum na Slovensku má opodstatnenie. V týchto priestoroch budú zároveň bývať aj vybraní pacienti tak, aby sa výskum, čo najrýchlejšie dostal do praxe."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
základné lekárske vedy a farmaceutické vedy, Slovenská akadémia vied, vedecké parky, diagnostika

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač