Aj vedci bojujú proti zločinu

23. 02. 2015

logo Televízie JOJ(22. 02. 2015; Televízna stanica JOJ; Krimi; 19:00; por. 11/15; Dalibor Skladan/Monika Bruteničová)


Monika Bruteničová, moderátorka: „V Bratislave sa stretli experti na forenzné vedy zo všetkých kútov sveta. Na dvanástom ročníku medzinárodného sympózia, sa hovorilo o výskume, drogách, či výbušninách."

Dalibor Skladan, redaktor: „Podujatie pod taktovkou Kriminalistického a expertízneho ústavu či Policajnej akadémie navštívilo viac ako sto znalcov z dvanástich krajín, medzi ktorými nechýbali okrem našich susedov napríklad Nemecko či Azerbajdžan. Fórum sa venovalo výsledkom výskumu v rozličných oblastiach. Spoločným cieľom je boj proti kriminalite."

Ondrej Laciak, riaditeľ Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ SR: „Tie hlavné témy, ktoré boli v rámci projektu, bola analýza drog, analýza výbušnín, analýza povýstrelových splodín, DNA analýza."

Dalibor Skladan: „Medzi tradičné postupy, ktorým sa forenzní experti venujú, patrí analýza daktyloskopických odtlačkov. Naopak, novinkou, na ktorú upozorňujú chemici z viacerých kútov, je využívanie skrytých foriem syntetických drog, ktoré sa predávajú v špecializovaných obchodoch."

Ondrej Laciak: „Forenzní vedci neodhaľujú priamu trestnú činnosť. Oni sa podieľajú na identifikácii predmetov a materiálov, ktoré sú s tou trestnou činnosťou spojené."

Dalibor Skladan: „Práca technikov sa však podľa šéfa ústavu vzďaľuje tomu, čo vidíme v zahraničných seriáloch."

Ondrej Laciak: „Realita v porovnaní s CSI seriálmi je naozaj iná. Neodvíja sa len od finančných prostriedkov, ale aj od reality života. Náš život trvá dlhšie ako nejakých šesťdesiat alebo deväťdesiat minút."

Dalibor Skladan: „Slovensko vraj napriek tomu technicky nezaostáva za svetovou špičkou, čo sa týka možností odhaľovania zločinu pomocou vedy."

Ondrej Laciak: „Vieme udržať trend, vieme zabezpečiť obmenu techniky a čo je najdôležitejšie, máme veľmi šikovných a múdrych ľudí, ktorí niekedy v úvodzovkách povedané, tú techniku vedia nahradiť svojimi myšlienkami a návrhmi na zlepšenie práce."

Dalibor Skladan: „Naša krajina od roku 2006 využíva online prístup do medzinárodných databáz DNA či daktyloskopických odtlačkov. Vytváranie spoločných registrov presadzuje Európska únia."

Pavel Kolář, riaditeľ Kriminalistického ústavu Praha (preklad z češtiny): „Jednotlivé databázové systémy krajín sú prepojené a my sa trebárs môžeme pýtať na zápisy na dáta v slovenských databázach rovnako ako Slovensko sa môže pýtať na dáta, ktoré sú v našej

Publikované z monitoringu STORIN s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
konferencie

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač