Autá budúcnosti

02. 02. 2015

Televízna stanica Markíza_logo(29. 01. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 29/29; Jakub Laca, Zlatica Puškárová, Patrik Švajda)

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Ak máte radi autá, tak sa teraz dobre pozerajte. Ukážeme vám kúsky, aké ste ešte nevideli."

Patrik Švajda, moderátor: „Niektorí tomu hovoria koncepty alebo štúdie. Iní tieto autá nazývajú aj vozidlami budúcnosti."

Jakub Laca, redaktor: „Ako by malo podľa vás vyzerať auto budúcnosti? Pýtajú sa svetoví dizajnéri, ktorí sa prišli pochváliť so svojimi dielami do Francúzskej metropoly. Trendom je uhladený dizajn, nízka spotreba paliva a konektivita."

Anne Asensio, dizajnérka: „Autá budúcnosti by už mali byť pripojené k internetu. Mnohí experti s týmto faktom počítajú. A pre automobilový segment chystajú mnohé aplikácie, či jazykové mutácie."

Jakub Laca: „Práve konektivita má priniesť mnohé výhody. Najmä v otázke bezpečnosti."

Anne Asensio: „Autá pripojené k internetu by nemali spôsobovať už žiadne nehody. O tom je komunikačný systém, ktorý kontroluje vozidlo."

Jakub Laca: „Takým je aj novinka, ktorá upozorňuje vodiča na blízkosť cyklistu. Takzvaný bicyklový senzor má byť najočakávanejšou novinkou budúcnosti."

Ian Callum, dizajnér: „Dnešný dizajn je úplne iný ako v minulosti. Vytvárame technológie na záchranu posádky, aby sme čo najviac ochránili chodcov, či cyklistov, vymysleli sme airbag na prednej kapote."

Jakub Laca: „Niektoré autá v Paríži majú aj neuveriteľné spotrebu. Len jeden liter Paliva na sto kilometrov. Môže za to aj prepracovaný dizajn a aerodynamika. Podiel na spotrebe majú tiež použité materiály. Ťažké kovy, či zliatiny už nahradili hliníkové konštrukcie."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB) 

Kľúčové slová:
vynálezy, inovácie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač