Chrípka útočí

11. 02. 2015

(09. 02. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 15/28; Soňa Juricová / Zlatica Puškárová)


Zllogo TV Markízaatica Puškárová, moderátorka: „Chrípka nepozná hranice. V susednom Česku na toto ochorenie zomrelo šesť ľudí a počet chorých stále stúpa. U nás sú nakazené najmä deti od šesť do štrnásť rokov. Mnohí riaditelia základných a materských škôl tak museli prerušiť vyučovanie."

Soňa Juricová, redaktorka: „Školské lavice zívajúce prázdnotou. A z polročných prázdnin rovno chrípkové. Doma sú od minulého týždňa i žiaci tejto základnej školy v Kútoch."

Jana Mrázová, riaditeľka ZŠ Kúty: „Minulý týždeň bolo na našej škole chorých asi dvadsaťpäť percent žiakov, a preto sme boli nútení školu zatvoriť."

Soňa Juricová: „Ako to vyzerá dnes?"

Jana Mrázová: „Dnes je situácia taká istá ako minulý týždeň. Chorobnosť zasa okolo dvadsaťpäť percent, vyučovanie sme pozastavili do konca tohto týždňa."

Soňa Juricová: „Celkovo bolo v Trnavskom kraji minulý týždeň zatvorených tridsaťšesť škôl. Medzi nimi Čáry, Kúty, Brodské. Všetky na česko‑slovenskom pohraničí, odkiaľ by podľa virológa mohol prísť ďalší nebezpečný typ chrípky."

Fedor Čiampor, virológ SAV: „Šíri sa z chorého na zdravého človeka veľmi rýchlo, takže sa môže aj u nás objaviť a zase sa šíriť vo väčšej miere, pretože populácia nie je dostatočne chránená očkovacou látkou."

Soňa Juricová: „V priebehu štrnástich dní pribudla v Česku takmer štvrtina chorých. Šesť nakazených dokonca chrípke podľahlo."

Fedor Čiampor: „Chrípka patrí medzi najnebezpečnejšie vírusové infekcie. Ľudia zľahčujú túto situáciu."

Soňa Juricová: „Nepodceňovať. To je pravidlo číslo jeden. Napokon štatistiky to vystihujú najlepšie. Zatiaľ čo na ebolu doposiaľ zomrelo okolo osemtisíc ľudí, na bežnú chrípku ročne asi pol milióna."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MI)

Kľúčové slová:
zdravotné vedy, virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač