Chutil im špik z kostí

10. 02. 2015

logo TV Markíza(07. 02. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 19/28; Ivana Krejčová /Zlatica Puškárová)

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Mladý slovenský vedec si posvietil na život neandertálcov, ktorí v minulosti žili v jaskyni pri Bojniciach. Preskúmal viac ako dvanásťtisíc kostí a zistil, že naši pravekí príbuzní boli nielen zdatní lovci, ale aj veľkí gurmáni. Pochutnávali si na divých koňoch, aj mamutoch. Obrovskou lahôdkou bol dokonca špik zo zvieracích kostí."

Ivana Krejčová, redaktorka: „Jaskynný lev, bizóny, aj mamuty. Aj také zvieratá žili na našom území a popri nich aj človek neandertálsky. To je on. Takto nejako asi vyzeral."

Tomáš Čeklovský, doktorand paleontológie, Univerzita Komenského: „Našli sa stopy na tých kostiach, na kostiach nosorožcov, koňov, bizónov. Rozbíjali tie kosti za zámerom vlastne ten účel bol vybrať tú kostnú dreň."

Ivana Krejčová: „Neandertálci už štyridsaťtisíc rokov pred naším letopočtom vedeli, čo je dobré a boli to skutoční labužníci."

Ján Duda, šéfkuchár: „Na druhej strane nechcel by som žiť alebo existovať v tej dobe, keď celú tú kosť si dali do ohňa, tak predpokladám, že to muselo strašne dlho trvať."

Tomáš Čeklovský: „Vedeli používať oheň, vedel používať nástroje, kamenné nástroje, takisto už si vyrábal aj nejaké tie lovecké nástroje."

Ivana Krejčová: „Náš paleontológ predpokladá, že si špik vedeli skutočne aj tepelne upraviť. Nie tak ako my dnes pečením alebo v hovädzej polievke, ale na kostiach sú viditeľné stopy po ohni."

Tomáš Čeklovský: „Oni vlastne vyberali ten špik, tú kostnú dreň zvnútra."

Ivana Krejčová: „Špik bol už vtedy pre nich dôležitým zdrojom výživy."

Ján Duda: „Tie špikové kosti sú dobré pre ľudské telo hlavne pre naše kosti a našu svalovinu. Obsahuje to vitamín D, vitamín K, vápnik."

Ivana Krejčová: „Neandertálci zanechali na Hornej Nitre viditeľnú stopu. Bolo tam jedno z najvýznamnejších osídlení."

Tomáš Čeklovský: „Bolo to ako prechodné sídlisko. Oni sa vlastne pohybovali a hľadali si miesta hlavne pri riekach."

Ivana Krejčová: „Na územie Slovenska sa neandertálci dostali dvomi prúdmi. Z Afriky cez Gibraltár a z východu cez Izrael. Paleontológovia sa dodnes nezhodli na tom, či sú slepou vetvou alebo priamym predchodcom človeka. S koncom poslednej doby ľadovej u nás vyhynula väčšina veľkých zvierat, nosorožce, aj mamuty. Človek, ten sa rozvíjal ďalej a na špikových kostiach si pochutnáva dodnes."

Publikované z monitoringu STORIN, s.r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač