Dva týždne bez technológií

26. 02. 2015

Televízna stanica Markíza_logo (25. 02. 2015; Televízna stanica Markíza; Reflex; 17:25; por. 2/4; Lenka Perželová, Patrik Herman)

Patrik Herman, moderátor: „Viete si predstaviť, že by ste na jeden deň odložili mobilný telefón do chladničky a prívodné káble od počítača a televízora ukryli medzi kompóty? Vaša rodina sa zaručene ocitne v stave hystérie a prepadne pocitu, že zemeguľa sa prestala točiť. My sme našli pokusného králika, či skôr pokusnú zajačicu. Na dva týždne sme jej všetky informačné technológie vypli. A teraz uvidíte, či ešte žije."

(ukážka)

Lenka Perželová, redaktorka: „Ako vidíte, staršia generácia si život bez technológií predstaviť vie. O tej mladšej sa to ale povedať nedá."

Katarína Procházková, TNS Slovakia: „Mladí ľudia trávia využívaním tých technologických zariadení až päť hodín denne. Až osemdesiat percent z nich vlastní smartfóny. A online z toho sú to až neuveriteľné štyri hodiny denne."

Lenka Perželová: „Toto je dvadsaťročná študentka Anabela. Ako väčšina mladých, aj ona je závislá na informačných technológiách. Rozhodla sa preto podstúpiť poriadnu výzvu. Vzdala sa obľúbených technológií a pokúsila sa žiť ako pred tridsiatimi rokmi."

Anabela, študentka: „Ahoj, mami. Počuj, zapojila som sa do takého experimentu, že teraz dva týždne vlastne budem bez všetkých technológií, tak ti to len oznamujem, aby si sa nebála, že nedvíham telefóny, alebo ti nevolám. Ľúbim ťa."

Lenka Perželová: „Čo očakávaš od tohto experimentu?"

Anabela: „Že sa troška oslobodím od technológií, lebo je to strašné, ľudia sú na tom strašne závislí, úplne sme ako vo väzení. Možno ľuďom budem viac vzácna, budú ma postrádať aspoň chvíľu. Najhoršie asi bude to, že sa nebudem vedieť absolútne nijak spojiť s priateľmi, že keď budem chcieť ísť s niekým von, tak už ostáva, ako kedysi dávno, keď sme boli deti, že prísť a zaklopať."

Lenka Perželová: „Ako sa stretneme v ten týždeň? To si musíme naplánovať."

Anabela: „Naplánujme si to, áno. Napríklad v piatok poobede."

Lenka Perželová: „V piatok dvadsiateho tretieho od dvanástej kedykoľvek sme tu ako na koni."

Anabela: „Sa natáčam na foťák. Tu je dôkaz, aby ste mi teda verili, že nepodvádzam a nepoužívam telefón. Jediné, čo mi chýba, je telefonovanie ako také. Najviac mojich kamarátov býva na intráku, takže ani k nim nemôžem prísť a zazvoniť im na zvonček. Lebo som si myslela, že tým, že prestanem používať technológie, tak sa zo mňa stane viac sociálny človek, ale opak je pravdou, som absolútne asociál."

Katarína Procházková: „Keď sme sa rozprávali s tými mladými, tak som sa ich pýtala aj takú otázočku, prečo by nechceli žiť v stredoveku. Keby ste sa to spýtali mňa, tak poviem, že je tam hlad, choroby, zima, zle sa tam žilo, zlé podmienky. A taká mladá slečna z našej štúdie povedala   lebo tam nebola wifina."

Lenka Perželová: „Už týždeň je Anabela bez informačných technológií. Ideme ju teraz pozrieť a zistiť, či má abstinenčné príznaky. Keďže som ti nemohla zavolať, tak sme prišli takto na blink. Čau, doma si, vyšlo nám to."

Anabela: „Ahoj, ahoj, doma som. Poďte ďalej."

Lenka Perželová: „Žiješ?"

Anabela: „Jasné, zatiaľ áno."

Lenka Perželová: „Ako to zvládaš?"

Anabela: „Zatiaľ akože mám pocit, že celkom fajn. Abstinenčné príznaky, neviem, možno mám taký stav smútku každý večer, že som vlastne stále sama, tak ležím iba a čítam si knižky, alebo neviem. Proste neviem, mám taký pocit, že som úplne opustená. Už som sa teda dopočula od niekoľkých ľudí, že sa báli, že čo je so mnou, že teda som sa takto odstrihla, že či žijem a či sa niečo vážne stalo, alebo že či mám nejaké problémy, alebo tak. Tak som všetkým vysvetlila, že nie. Aj dneska vlastne som bola na skúške v škole, tak všetci sa tak na mňa pozerali, že vau, že ty žiješ? Ja že hej, žijem."

Lenka Perželová: „Anabelin život bez technológií obnášal aj iné zaujímavé situácie."

Anabela: „Takže dneska je to necelý týždeň a pol, čo som bola bez technológií. A rozhodla som sa, že to ukončím. Bez telefónu sa naozaj nedá žiť v dvadsiatom prvom storočí, to omieľam stále dokola, ale na druhej strane nemusíme byť až takí spätí s telefónom. Prinieslo mi to pocit, že som slobodnejšia. Facebook vlastne vôbec nepotrebujem. Ďakujem teda Reflexu, že som mohla byť tohto súčasťou. Strašne veľa vecí sa zmení vo vašom pohľade na svet."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MB)

Kľúčové slová:
informačné a komunikačné technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač