Prognóza rastu slovenskej ekonomiky

11. 02. 2015

Rozhlasová stanica Slovensko_logo (05. 02. 2015; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 1/16; Jana Maťková, Juraj Jedinák)

Juraj Jedinák, moderátor: „Očakávaný rast slovenskej ekonomiky po odhade ministerstva financií potvrdila aj zimná prognóza Európskej komisie. Tá však vidí náš rast HDP pesimistickejšie ako rezort. Prognóza tiež odhaduje nižší pokles deficitu. Analytik to pripisuje aj inej metodike výpočtu."

Jana Maťková, redaktorka: „Klesajúca nezamestnanosť, pokračujúci rast investícií a oživovanie domáceho dopytu. Aj taký je predpoklad Európskej komisie o slovenskej ekonomike na najbližšie dva roky. Osobná spotreba bude podľa nej narastať aj vďaka zvýšeniu minimálnej mzdy, či zníženiu odvodov pracovníkov s nízkymi príjmami. Brusel očakáva, že naše HDP v tomto roku porastie o dva a pol percenta, čo je však o pol percenta menej, ako predpokladá ministerstvo financií. Podľa Martina Filka z Inštitútu finančnej politiky komisia počítala s inými predpokladmi ako rezort."

Martin Filko, Inštitút finančnej politiky: „Oni predpokladajú istý rast cien. To znamená, pri rovnakých úrovniach nominálnych veličín potom vychádza nižší reálny rast. Druhým dôvodom je, že majú menej optimistické predpoklady vo vývoji zahraničného obchodu."

Jana Maťková: „Brusel napriek rastúcej ekonomike predpokladá, že hospodáriť budeme horšie, ako odhaduje ministerstvo financií. Prognóza komisie hovorí len o miernom poklese deficitu na úroveň dve celé osem desatín percenta HDP. Predpokladá nižšie úspory v zdravotníctve a vyššie výdavky súvisiace s parlamentnými voľbami. Rezort financií je však v odhadoch optimistickejší. V tomto roku chce znížiť deficit na dva a pol percenta. Podľa ekonóma Slovenskej akadémie vied Vladimíra Baláža rozdiel odhadov nie je až taký dramatický."

Vladimír Baláž, ekonóm Slovenskej akadémie vied: „To môže byť spôsobené aj tým, že Európska komisia a ministerstvo financií napríklad počítajú s iným tempom rastu ekonomiky alebo iným tempom cenovej zmeny v HDP."

Jana Maťková: „Inštitút finančnej politiky argumentuje, že predpoklady komisie bývajú vždy o čosi pesimistickejšie."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod , Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač