Slovensko podpísalo zmluvu s ESA

17. 02. 2015

logo Televízie STV1(16. 02. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 12/24; Matúš Dávid /Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Slovensko oddnes oficiálne spolupracuje s Európskou vesmírnou agentúrou. Naši vedci a výskumné firmy budú môcť spolupracovať pri stavbe kozmických sond či vyvíjať programy pre údaje zo satelitov. Na úplné členstvo v agentúre si však budeme musieť ešte pár rokov počkať."

Matúš Dávid, redaktor: „Slovensko bolo jedným z mála štátov Európskej únie, ktorý nemal s Európskou vesmírnou agentúrou podpísanú zmluvu. Plné členstvo získame až o päť rokov, avšak už zmluva o spolupráci otvorí našim vedcom a výskumným firmám dvere k prestížnym vesmírnym projektom. Členský poplatok približne jeden a pol milióna eur."

Juraj Draxler, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR (nom. Smer‑ SD): „Tie peniaze sa vrátia späť do Slovenskej republiky vedeckým pracoviskám a firmám."

Matúš Dávid: „Vedci a firmy budú môcť napríklad spolupracovať na projektoch stavby kozmických sond  či vyvíjať aplikácie na spracovanie satelitných dát."

Juraj Draxler: „Je tam veľký záujem od firiem, ktoré už dnes sa podieľajú na niektorých projektoch v oblasti robotiky, meraní, materiálového výskumu."

Karlhein Kreuzberg, Európska vesmírna agentúra: „Podpisom tejto zmluvy sa spustili hodiny, a do jedného roka musíme naplniť túto dohodu tým, že sa začnú realizovať konkrétne projekty."

Marek Zgalinovič: „Jeden z najvýznamnejších projektov, ktorý v súčasnosti ESA robí, je misia Rosetta. Rovnomenná sonda aktuálne skúma, ako sa kométa Churyumov – Gerasimenko mení, kým sa približuje k Slnku. Rosetta akurát dnes poslala na Zem najnovšie snímky, ktoré spravila počas valentínskeho preletu okolo kométy. V sobotu sa k povrchu priblížila na šesť kilometrov, čo bol doteraz najbližší prelet. Na snímke je vidieť výrazne členitý povrch kométy. Aj to je jeden z dôvodov, prečo vedci zatiaľ nenašli modul Philae, ktorý pristál na kométe začiatkom novembra. Philae teraz hybernuje a čaká na viac slnečného svetla. Vedci veria, že misia pomôže ľudstvu zistiť viac o pôvode našej slnečnej sústavy."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač