Slovensko vstupuje do Európskej vesmírnej agentúry

17. 02. 2015

logo Rádio Regina(16. 02. 2015; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 12:00; por. 8/15; Peter Hanák /Stano Lažo)

Stano Lažo, moderátor: „Slovensko vstupuje do Európskej vesmírnej agentúry ako spolupracujúci člen. Prístupovú zmluvu dopoludnia podpísal minister školstva. Vďaka tomu má do vesmíru letieť prvá slovenská družica, a to už na budúci rok."

Peter Hanák, redaktor: „Vstup Slovenska do Európskej vesmírnej agentúry bude daňových poplatníkov stáť približne jeden a pol milióna eur ročne. Podľa ministra školstva Juraja Draxlera sa to však oplatí, lebo táto investícia sa vráti slovenským vedcom."

Juraj Draxler, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR: „Teraz získame väčšie možnosti, ako sa podieľať na tomto zaujímavom vedeckom výskume. Okrem toho, že naši vedci takto získajú lepší prístup k projektom, získavajú lepší prístup aj slovenské firmy. Môžeme hrdo konštatovať, že sme sa stali členom akéhosi exkluzívneho klubu."

Peter Hanák: „Šéf Európskej vesmírnej agentúry Karlheinz Kreuzberg hovorí, že do roka sa musí zmluva naplniť realizáciou konkrétnych projektov. Minister Juraj Draxler tvrdí, že firmy z oblasti robotiky, meraní, či materiálového výskumu majú o takéto projekty záujem už dnes, teda ešte pred zverejnením výzvy. Členstvo v Európskej vesmírnej agentúre má pomôcť slovenskému kozmickému výskumu. Podľa Jakuba Kapuša zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity, bude môcť vďaka tomu na európskej rakete letieť do vesmíru prvá slovenská družica."

Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity: „Naši inžinieri sa naučia pracovať s kozmickými technológiami a riadiť teleso, ktoré lieta vo vesmíre, ale samozrejme na palube bude aj veľmi zaujímavý vedecký experiment, ktorý bude mať veľký prínos aj pre našu akadémiu vied a možno aj pre rôzne zahraničné projekty. Jedná sa o detektor UV žiarenia na nočnej strane Zeme."

Peter Hanák: „Prvá slovenská družica má letieť do vesmíru v roku 2016."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

 (MI)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač