Aktuálny prieskum Sociologického ústavu SAV

06. 03. 2015

Rozhlasová stanica Slovensko_logo (04. 03. 2015; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 07:00; por. 10/10; Zuzana Kupcová, Tamara Lištiaková)

Tamara Lištiaková, moderátorka:

„Slováci dnes Maďarsko ani zďaleka nepovažujú za takú hrozbu pre našu krajinu ako pred dvadsiatimi rokmi. Aktuálny prieskum Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied ukazuje, že najväčší strach máme z Ruska, no aj vo vzťahu k nemu sú naše obavy menšie."

Zuzana Kupcová, redaktorka:

„V roku 1996 sa v prieskume SAV ukázalo, že najväčší strach máme z Ruska a ešte väčší z Maďarska. Nášho južného suseda vtedy za ohrozenie označilo štyridsať percent Slovákov. Spätne zdôvodňuje sociológ Miloslav Bahna."

Miloslav Bahna, sociológ:

„Politicky bolo živené, že maďarská menšina je nejakým spôsobom ohrozením, musíme sa voči nej zomknúť."

Zuzana Kupcová:

„Na jeseň minulého roka sociológovia prieskum zopakovali. Zistili, že oboch týchto krajín sa bojíme podstatne menej, Maďarska dokonca už len päť percent Slovákov. Na prvej priečke ho tak vystriedalo spomínané Rusko. No kým pred dvadsiatimi rokmi sa ho bála viac ako tretina Slovákov, teraz je to už len štvrtina. Podľa politológa Grigorija Mesežnikova paradox. Tvrdí, že práve okolo roku 1996 sa Rusko správalo najprozápadnejšie vo svojej modernej ére."

Grigorija Mesežnikova, politológ:

„Nepodnikalo nejaké aktívne kroky proti vstupu stredoeurópskych krajín do Európskej únie, v podstate akceptovalo aj približovanie sa týchto krajín k NATO."

Zuzana Kupcová:

„Dôvod, prečo z Moskvy dnes máme menší strach, analytik Marián Majer vidí najmä v účinnej sebapropagande Ruska."

Marián Majer, analytik:

„Výrazne relativizuje niektoré súvislosti, niektoré konania či už krajiny, alebo jeho lídrov."

Zuzana Kupcová:

„Za väčšiu reálnu hrozbu pre našu krajinu, než nejaký štát, považuje ideologické nastavenie jednotlivcov, napríklad radikálny islamský terorizmus."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MB)

Kľúčové slová:
sociálne vedy , Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač