Biznis s titulmi

02. 03. 2015

logo TV Markíza(01. 03. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 10/24; Viktor Serebryakov / Patrik Švajda, Zlatica Puškárová)


Patrik Švajda, moderátor: „Obchod s vysokoškolskými titulmi, v ktorom sa točia tisíce eur."

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Slovensko ani po rokoch nedokázalo zastaviť obchodovanie so záverečnými prácami. Mnohí študenti sa tak dostanú k titulu iba vďaka podvodu. Zákon je na nich ale prikrátky. Kto raz dostane diplom, už ho nemôže stratiť."

Viktor Serebryakov, redaktor: „Staré metódy už nefungujú. Kto skúsi opísať diplomovku zo staršej práce, narazí na nekompromisný počítač."

Július Kravjar, Centrum vedecko‑technických informácií: „Boli prípady, že tam bola podobnosť blízka k stovke. Bolo to skutočne, že kopíruj a vlož."

Viktor Serebryakov: „Obísť tento systém sa ale stále dá. Na Slovensku prekvitá biznis so záverečnými prácami. Napríklad diplomovku napíšu za vás za niekoľko dní, a to už aj za päťsto eur. Ten systém to neodhalí, že to písal niekto iný."

Obchodník so záverečnými prácami (telefonát): „No systém rieši originalitu a tie podklady sa pripravujú tak, aby to bolo v poriadku."

Obchodníčka so záverečnými prácami (telefonát): „Naši spracovatelia sú zmluvne viazaní k tomu, aby vypracovali originálne diela."

Viktor Serebryakov: „Samotní prevádzkovatelia pritom na webe tvrdia, že ide iba o podklady. Pri telefonáte ale pretvárka padá. Netreba tam ešte niečo dopisovať."

Obchodník so záverečnými prácami: „Ako v zásade sa to nepredpokladá, hej, že ani neočakáva od vás."

Viktor Serebryakov: „O probléme vedia prevádzkovatelia kontrolného systému, aj minister školstva. Majú však zviazané ruky. Aj keď podvod spätne odhalia, udelený titul už vziať späť nemôžu."

Július Kravjar: „V mnohých krajinách to odoberanie diplomov proste už funguje a funguje na tej báze vlastne, mnohokrát na báze dobrovoľnosti."

Viktor Serebryakov: „Počuli ste o nejakom prípade, že by u nás na Slovensku sa niekto vzdal dobrovoľne titulu?"

Július Kravjar: „Nepočul som ešte o tom."

Viktor Serebryakov: „A nemôže sa stať potom, že mi to zoberú diplom povedzme o rok, keď zistia, že to písal niekto iný?"

Obchodníčka so záverečnými prácami: „Nie, to sa určite nestane, pretože to nemajú ako zistiť."

Juraj Draxler, minister školstva (nom. Smer‑SD): „Pozrieme sa na to, ako môžme aj prispieť zmenou zákona k tomu, aby bolo možné jednoducho odobrať titul v prípade, že sa potvrdí takýto druh podvodu."

Obchodník so záverečnými prácami: „Pozrite. No je tam určitý autorský zákon, ktorý hovorí, že vy ste autorom, tak by ste to mali aj napísať vy. Neviem, ako by na to došli."

Viktor Serebryakov: „Kedy sa dočkáme, že škola prvýkrát odoberie diplom študentovi?"

Juraj Draxler: „Môže k tomu dôjsť aj na budúci rok."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (Prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
vzdelávanie

Tlač