Čakáme na zatmenie Slnka

18. 03. 2015

(17.03.2015; Televízna stanica TA 3; Žurnál; 12.00; por. 9/13; Jozef Slivenský / Katrin Lengyelová)

Katrin Lengyelová, moderátorka: „Na tento týždeň sa vari najviac tešia astronómovia, v jeho závere totiž bude zatmenie Slnka. Z nášho územia ho budeme môcť pozorovať len ako čiastočné, no i tak by malo byť veľkým zážitkom."

Jozef Slivenský, reportér TA 3: „V piatok o trištvrte na desať začne z našej najbližšej hviezdy zdanlivo ubúdať, tma sa bude snažiť nad Slnkom zvíťaziť do 10:50, keď bude mať nadvládu nad 60 percentami jeho povrchu a potom začne ustupovať. Astronomický úkaz roka sa skončí na pravé poludnie, nasledujúcich vyše sedem rokov takéto niečo neuvidíme. Netreba mať obavy, s hviezdou, vďaka ktorej na Zemi žijeme, sa nestane vôbec nič, to sa iba Mesiac na pár okamihov postaví presne medzi Zem a Slnko. Dnes vieme, že to ľudstvu neublíži, v minulosti sa však ľudia zatmení báli."

Július Koza, Astronomický ústav SAV, Tatranská Lomnica: „Existuje záznam z čias perzských vojen, kedy práve v okamihu, ked sa bitva mala začať, nastalo úplne zatmenie Slnka, ktoré tak šokovalo obidve strany, že na tento deň bol pokoj zbraniam."

Jozef Slivenský: „Na to, aby sme sa na sledovanie čiastočného zatmenia Slnka pripravili, máme ešte zopár dní, nepotrebujeme na to žiadne nedostupnú techniku, iba jednoduché prostriedky, ktoré nám ochránia zrak."

Július Koza: „Pomôckou, ktorá bola k dispozícii vo všetkých domácich dielňach, hlavne na vidieku, je zváračská maska s dobrým, tmavým sklom s najvyšším faktorom. V prípade, že naši diváci ešte budú mať čas pripraviť sa na tento úkaz, je k dispozícii v rôznych špecializovaných predajniach fólia astrosolár."

Jozef Slivenský: „Profesionálnym astronómom už zatmenie nové poznatky neprinesie, všetko majú dávno dobre zrátané, osvojili si však úlohu ukázať a vysvetľovať tento jav verejnosti. Ak bude dobré počasie, chystajú v Tatrách pozorovanie."

Július Koza: „Budú k dispozícii malé prenosné astronomické ďalekohľady, kde pod dozorom pracovníkov Astronomického ústavu môže verejnosť navštíviť Astronomický ústav a spoločne s nami tento úkaz sledovať. Predbežne v tomto okamihu predpoveď počasia je pomerne priaznivá."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(AO)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač