Časť Slnka zmizne

04. 03. 2015

logo TV Markíza(02.03.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 29/30; Marek Vnenčák / Mária Chreneková Pietrová, Jaroslav Zápala)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Astronomická udalosť roka. O necelé tri týždne zmizne z oblohy časť Slnka."

Jaroslav Zápala, moderátor: „Vyše dvojhodinovú vesmírnu šou budeme môcť pozorovať aj na Slovensku, teda ak nám plány neskríži počasie."

Marek Vnenčák, redaktor: „Dvadsiaty marec. Časť sveta bude priam zízať na oblohu. Hlavy vykrútené do neba, až nás z toho budú bolieť krky."

Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV v Tatranskej Lomnici: „Zostane nám vidieť len taký... Slnko v tvare mesiačika. Zo Slovenska to bude len čiastočné zatmenie Slnka. Zakrytých bude šesťdesiat percent slnečného povrchu."

Marek Vnenčák: „Akúsi slnečnú hru na schovávačku uvidia ako prví Bratislavčania. Na východe Mesiac zahalí žiarivý kotúč o pár minút neskôr."

Ján Svoreň: „To začne zhruba o pol desiatej a vyvrcholí to trištvrte na jedenásť a končí to okolo poludnia."

Vojtech Rušin, astronóm: „To sú stále zimomriavky."

Marek Vnenčák: „Hovorí slovenský rekordman. Toľko úplných zatmení Slnka ako on ešte nikto z nás nevidel. Cestuje za nimi do najodľahlejších kútov sveta. Tentokrát pôjde na Spitzbergy. Bude to jeho dvadsiata prvá expedícia."

Vojtech Rušin: „Sa tá obloha zotmie, aj keď je tam povedzme pravé poludnie, teplota klesne asi o sedem stupňov, to znamená, že človek cíti chlad."

Marek Vnenčák: „Keď bol v Indii, miestni vedeli, čo sa bude diať. No, aj tak si zadebnili okná a dvere. Slabšie povahy dokonca kričali."

Vojtech Rušin: „Oni sa jednoducho proste boja, že to Slnko zhasne a že keď zhasne Slnko, tak nebude život na zemi."

Marek Vnenčák: „Naopak, v Tichomorí privítali čierne Slnko tancom. Aj zo Slovenska sa bude dať pozorovať úplné zatmenie Slnka, len to chce poriadne tuhý korienok. Najbližšie ho totiž v našich končinách uvidia až v roku 2135."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MI)

 

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač