Kliešte útočia

23. 03. 2015

logo TV Markíza(21. 03. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 12/27; Veronika Ostrihoňová /Jaroslav Zápala, Mária Chreneková Pietrová)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Ak sa chystáte na prechádzku do prírody, dajte si pozor, aby ste si domov nepriniesli neželaného spoločníka."

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Kliešte sú totiž s príchodom teplejších dní už v plnej sile. Podľa odborníkov sa máme pripraviť, že ich bude viac ako inokedy."

Veronika Ostrihoňová, redaktorka: „Kliešťom tohtoročná zima vyhovovala. Mierne teploty ich nevyhubili a tak útočili dokonca aj v tých najchladnejších mesiacoch."

Michal Stanko, parazitológ SAV: „Kliešte boli aktívne po celú zimu, registrovali sme ich teda aj v decembri, v januári, februári. A teraz už bežne na mnohých lokalitách registrujeme hustotu okolo desať až pätnásť kliešťov za hodinu zberu."

Veronika Ostrihoňová: „Podľa odborníkov ich môže byť viac ako minulý rok. Malým parazitom nahráva teplé počasie a zrážky. zvyknú číhať vo vysokých trávach, či kríkoch. Pri výletoch do prírody preto treba myslieť na ochranu."

Lenka Skalická, Úrad verejného zdravotníctva: „Či už v správnom odeve alebo používaní repelentov."

Veronika Ostrihoňová: „Infikovaný kliešť môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, kliešťovú encefalitídu, či boreliózu. Obe choroby majú v počiatkoch podobné príznaky ako chrípka. Zákernejšia vraj je encefalitída, ktorá môže skončiť až zápalom mozgových blán."

Lenka Skalická: „Účinné je očkovanie, ktoré vlastne pozostáva z trojdávkovej schémy."

Veronika Ostrihoňová: „Pri očkovaní proti kliešťovej encefalitíde netreba zabúdať vybrať všetky tri dávky. Inak totiž hrozí, že nebude úplne účinkovať. Preočkovať sa treba raz za tri roky. Najviac infikovaných kliešťov u nás nájdeme pozdĺž rieky váh. Presúvajú sa však už aj do vyšších oblastí, ako napríklad Žilina, či Púchov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied, virológia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač