Na výskum dávame málo

09. 03. 2015

logo -Televízna stanica TA 3(08. 03. 2015; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 11/14; Barbara Štefanovičová/Zuzana Straková Wenzlová)

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka: „V rámci výskumu rakoviny sa nemáme čím chváliť. Len štyri krajiny Európskej únie totiž do výskumu tejto zákernej choroby investujú menej peňazí ako Slovensko. Keby nebolo sponzorov a aktivít viacerých nadácií, možností by ľudia vo výskume mali ešte menej. A to aj napriek tomu, že každoročne pribúda približne 30‑tisíc nových pacientov."

Barbara Štefanovičová, redaktorka: „Výskum onkologických ochorení by si zaslúžil oveľa vyššiu pozornosť a viac dotácií. Minimálne porovnateľne s ostatnými krajinami Európskej únie."

Ján Sedlák, Ústav experimentálne onkológie: „Môžeme ale povedať, že okolo 480 miliónov je celý výskum v celej Slovenskej republike. Táto suma nás radí na posledné štyri miesta v Európe."

Margita Klobušická, Nadácia pre výskum rakoviny: „To je ozaj taká veľmi malá suma, ktorá naozaj nestačí na to, aby sa ten výskum onkologických ochorení uberal naozaj tým správnym smerom."

Barbara Štefanovičová: „Kapacít pracujúcich vo výskume máme dostatok. Problémom je objem financií, a tak túto zložku nahrádzajú mnohé nadácie, organizácie, ale aj samotná verejnosť."

(začiatok ankety)

Bratislavčanka 1: „Práve na výskum by som povedala, že treba omnoho viacej peňazí."

Bratislavčanka 2: „Nie je rodina, ktorej by sa to netýkalo a tých peňazí nie je nikdy dosť."

(koniec ankety)

Margita Klobušická: „Sme sa orientovali na kúpu rôznych diagnostických a laboratórnych prístrojov."

Barbara Štefanovičová: „Predovšetkým mladí vedci odchádzajú pre nedostatok financií, a teda aj možností hľadať uplatnenie do zahraničia."

Ján Sedlák: „By sme sa vlastne mohli pozrieť na to, či sa chováme na Slovensku tak, ako začína byť štandardnom v Európe, to znamená, že sa vytvárajú kliniky spolu s výskumom."

Barbara Štefanovičová: „Len na porovnanie, v Česku sa do výskumu rakoviny investuje dvojnásobne viac ako na Slovensku a napríklad vo Švédsku je to až 600 eur na obyvateľa."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač