Objem šedej ekonomiky na Slovensku

05. 03. 2015

logo Televízie STV 1(01. 03. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 9/22; Filip Minich/Ľubomír Bajaník)


Ľubomír Bajaník, moderátor: „Objem sivej ekonomiky na Slovensku sa pomaly zmenšuje. Ročne ľudia zaplatia na ruku, či odpracujú bez dohody za jedenásť miliárd eur, čo je približne pätnásť percent HDP Slovenska. Priemer Európskej únie je o niečo vyšší. Najbujnejšiu sivú ekonomiku majú Rumuni a Bulhari. Najviac peňazí štátu priznávajú Rakúšania."

Filip Minich, redaktor: „S dokladom za stodvadsať, bez dokladu za sto. Podobné návrhy sú najčastejšie pri remeselných prácach, či rôznych službách od autoservisov až po ubytovanie na súkromí. Podľa štúdie univerzity Johannesa Keplera v Linzi ide mimo oficiálnych tokov pätnásť percent z toho, čo za rok vyprodukuje slovenská ekonomika. Štátu tak unikajú peniaze."

Viliam Páleník, ekonóm SAV: „Prichádza o veľa peňazí, tak na strane napríklad príjmov z DPH, keď to je bez bločkov, ale treba si uvedomiť, že prichádza o veľké peniaze aj na strane príjmov za dane fyzických osôb a odvody."

Filip Minich: „Podľa štúdie totiž až dve tretiny šedej ekonomiky v Európe tvorí práca bez zmluvy. Najčastejšie takto ľudia robia v stavebníctve."

Viliam Páleník, ekonóm SAV: „Keď dostávajú pracovníci minimálnu mzdu a časť mzdy dostanú takpovediac cash, nezdanenú a nezdôvodnenú."

Filip Minich: „Na prvý pohľad na Slovensku podiel šedej ekonomiky pomaly klesá. Od roku 2008 sa v pomere k HDP znížil zo šestnásť na pätnásť percent. Treba však brať do úvahy aj fakt, že nám zároveň rastie hospodárstvo, a teda kým v roku 2008 šlo bez bločkov desať a pol miliardy eur, v roku 2013 to už bolo jedenásť miliárd. Ministerstvo financií tvrdí, že proti šedej ekonomike bojuje dostatočne."

Alexandra Gogová, hovorkyňa Ministerstva financií SR: „Sme obmedzili hotovostné platby nad päťtisíc euro, zverejnili sme účtovné závierky a taktiež daňovú povinnosť podnikateľských subjektov."

Filip Minich: „Čo sa týka šedej ekonomiky, Slovensko (15 %) je na tom lepšie ako celoeurópsky priemer (18,4 %). Najviac sa dane a odvody obchádzajú v Bulharsku (31,2 %), Rumunsku (28,4 %), ale aj v Pobaltí. Naopak, Rakúšania (7,5 %), či Luxemburčania (8,0 %) sú pri platbách najpoctivejší a priznávajú štátu najviac."

Viliam Páleník: „Podľa mňa hlavné naše rezervy sú v tej kultúre. Vzťahy medzi ľuďmi a transparentnosti, na čo sa tie vybraté dane a odvody skutočne použijú. Naozaj je dôležité, aby človek cítil, že keď viac zaplatí, tak aj má potom nádej, že viac dostane."

Filip Minich: „Štátna kasa príde pre šedú ekonomiku na daniach každý rok o minimálne dve miliardy eur. Podobnú sumu si zároveň vláda požičia na chod štátu."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

 (MI)

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač