Polárna žiara aj nad Slovenskom

19. 03. 2015

Televízna stanica STV 1_logo (18. 03. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 10/21; Alexandra Kazlovová, Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Zem zasiahla najsilnejšia slnečná búrka za posledných desať rokov. V noci sa preto dala pozorovať polárna žiara aj z južnejších oblastí ako obyčajne. Nočné divadlo bolo vidieť napríklad aj na Slovensku, v Malej Fatre."

Alexandra Kazlovová, redaktorka: „Zelené lúče polárnej žiary takto tancovali na oblohe v Laponsku. Na Novom Zélande zas nebo sfarbili do červena. V týchto zemepisných šírkach nie je polárna žiara takou raritou, ako napríklad v ruskej Moskve, Veľkej Británii, Česku, Maďarsku, či na Slovensku. Takto nafotil polárnu žiaru v Malej Fatre fotograf Šimon Trnka. Tento svetelný úkaz vyvolávajú slnečné búrky."

Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV: „Na Slnku musí byť nejaká veľká búrka. Hovoríme tomu slnečná erupcia, a pri tej erupcii vlastne sú vyvrhnuté čiastočky, ktoré letia veľkou rýchlosťou do priestoru. V prípade, ak zasiahnu našu Zem, tak potom vplyvom zemského magnetického poľa sa vlastne dostanú do blízkosti pólov, a tam môžu tieto čiastočky, ktoré letia veľkou rýchlosťou, vlastne interagovať s našou atmosférou, môžu vlastne spôsobiť, že naša atmosféra začne svetielkovať."

Alexandra Kazlovová: „Včerajšiu polárnu žiaru spôsobili dve slnečné erupcie ešte z nedele. Astronómovia dokážu podľa rýchlosti čiastočiek približne vypočítať, kedy bude na Zemi polárnu žiaru pozorovať. Tá včerajšia sa na Zemi začala skôr a bola ešte silnejšia ako vedci predpokladali. Na päťbodovej stupnici dosiahla číslo štyri. Na Slovensku bola polárna žiara naposledy pred desiatimi rokmi."

Ján Svoreň: „Polárna žiara je primárne závislá na tom, aká silná príde tá erupcia zo Slniečka. A tá býva silná v období, keď je Slnko v maxime aktivity alebo tesne po ňom. Slniečko má totiž také cykly aktivity, nie stále rovnako aktívne. To trvá zhruba jedenásť rokov tie cykly, a teraz je vlastne trošku po maxime na vzostupnej vetvy svojho cyklu. Takže dajú sa ešte očakávať proste takéto aktívne javy."

Alexandra Kazlovová: „Čím je slnečná búrka silnejšia, tým južnejšie sa dá polárna žiara pozorovať. Obyčajne ju vidieť v okolí pólov. Zatiaľ najjužnejšie sa ukázala v africkom Maroku. Polárnu žiaru vidieť aj na iných planétach a vesmírnych telesách, ktoré majú magnetické pole. Minulý týždeň vedci práve vďaka polárnej žiare zistili, že na jednom z mesiacov Jupitera je voda. Takto vidia polárnu žiaru astronauti z Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač