Štartuje 50. ročník v oblasti populárno-vedeckého filmu AFO

17. 03. 2015

festival AFOAFO (Academia Film Olomouc) sa v súčasnosti radí medzi najvýznamnejšie európske festivaly v oblasti populárno-vedeckého filmu. Kladie si za cieľ predstavovať vedu ako atraktívnu, dynamickú a rozmanitú sféru, a tým pomôcť filmom mapujúcich prírodné, humanitné i sociálno-vedné odbory. Tento rok už Česká republika predstaví v Olomouci  50. ročník tohto festivalu.


Do festivalových súťažných sekcií sa každoročne prihlasujú stovky dokumentárnych filmov televíznych relácií. Svoje snímky tradične prihlasujú aj také renomovanej stanice, ako sú BBC, Discovery Channel alebo National Geographic. Mimo tradičnej súťaže o najlepší český svetový populárno-vedecký film, dramaturgia každoročne volí niekoľko sledovaných i zanedbávaných tém, ktoré  sa divákom počas festivalu snaží priblížiť v rámci ucelených sekcií.

Vďaka tomu, že festival organizuje Univerzita Palackého v Olomouci, návštevníci majú jedinečnú možnosť  zdržiavať sa v otvorenom študentskom prostredí, stretávať sa tu s poprednými českými i svetovými popularizátormi vedy.

V minulých ročníkoch sa na festivale predstavili napríklad tvorca legendárneho cyklu seriálu Bol raz jeden život  – Albert Barillé, americký moderátor populárnej relácie Time Warp  – Jeff Lieberman; producentka exkluzívnej série BBC Life Martha Holmes; svetovo uznávaný biológ Steve Jones; vyhlásený popularizátor prírodných vied a medicíny –  lord Robert Winston; držiteľka Ceny Emmy  –  Sonya Pemberton; hlavný dramaturg vlajkoveho vedeckej relácie BBC s názvom Horizon  Aidan Laverty; populárny britský biológ spolupracovník BBC   – Nigel Marven; výkonná producentka seriálu stanice CBC The Nature of Things Sue Dando alebo teoretický fyzik ateistický aktivista Lawrence M. Krauss.

AFO 2014
Jedným z kľúčových bodov AFO je divácka pluralita. Najmenší diváci sa zúčastňujú dopoludňajších projekcií pre školy  v olomouckom kine Metropol, študenti môžu o konkrétnych témach debatovať počas diskusných panelov spojených s projekciami. Široká verejnosť môže dokumentárne zábery sledovať priamo na olomouckom Horním náměstí. Návštevníci majú počas festivalu zároveň možnosť navštíviť bohatý sprievodný program, skladajúci sa z výstav, interaktívnych inštalácií a koncertu.
V rámci festivalových ozvien sú potom (nielen) víťazné snímky prezentované ako v mestách ČR, tak v európskych metropolách od Viedne, cez Brusel až po  Paríž.

 AFO 2015 sa uskutoční v dňoch 14. – 19. apríla 2015.


Zdroj:

AFO

Preložila a spracovala: M. Izakovičová

 

 

 

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky

Tlač