Vedecký omyl o plodnosti mužov

16. 03. 2015

logo Televízie JOJ(13. 03. 2015; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 25/25; Anton Adamčík/Lucia Barmošová, Ľuboš Sarnovský)

Lucia Barmošová, moderátorka: „Mužská plodnosť prudko klesá a v roku 2020 sa budú deti plodiť zrejme už len umelo. Takýto katastrofický scenár priniesla štúdia dánskych vedcov začiatkom deväťdesiatych rokov."

Ľuboš Sarnovský, moderátor: „Lenže tak, ako neprišiel očakávaný koniec sveta, nepríde ani táto pohroma, tvrdí to tentoraz brnianský odborník, ktorý v dánskej štúdii odhalil veľký omyl."

Anton Adamčík, redaktor: „Keby bola dánska štúdia naozaj pravdivá, dnes by už takmer každý druhý muž nebol schopný splodiť svojho potomka klasicky v spálni alebo, ak chcete, v obývačke na gauči, ale iba pomocou skúmavky."

Ing. Iveta Konýčková, embryologička Kliniky reprod. medicíny: „Podľa tej dánskej štúdie, ktorá hovorila, že v roku 2020 budú všetci muži potrebovať asistovanú reprodukciu."

Anton Adamčík: „Odborníkom v praxi to ale nejako nesedelo s reálnymi faktami, a tak brnianský vedec, profesor Trávnik sa rozhodol dánsku štúdiu preskúmať."

Prof. MUDr. Pavel Trávnik, DrSc., embryológ Centra reprod. medicíny (preklad z češtiny): „Keď som prečítal tú originálnu prácu, tak som zistil, že ona vôbec nič takého nepreukazuje."

Anton Adamčík: „Autorka štúdie vybrala iba náhodné súbory z tridsiatych a štyridsiatych rokov, a potom zo šesťdesiatych a osemdesiatych a z nich urobila katastrofický záver."

Prof. MUDr. Pavel Trávnik, DrSc.: „Neviem, nakoľko to bolo lajdáctvo a nakoľko teda určitý zámer sa zviditeľniť, získať množstvo grantových prostriedkov na výskum toho, prečo to klesá."

Anton Adamčík: „Podľa výskumu profesora Trávnička priemerná koncentrácia spermií na mililiter sa za posledných sedemdesiat rokov nezmenila."

Prof. MUDr. Pavel Trávnik, DrSc.: „Takže proste žiadny pokles."

Anton Adamčík: „Stále podľa neho platí, že problémy s počatím má každý piaty pár a podieľajú sa na ňom muži aj ženy v rovnakom pomere päťdesiat ku päťdesiat percent."

Prof. MUDr. Pavel Trávnik, DrSc.: „Tých, ktorí naozaj majú veľké problémy, tých je okolo tých desiatich percent. Splodiť deti je možné aj v ich prípade, ale iba umelou cestou. Tvrdenia českého profesora viac‑menej potvrdzujú aj slovenskí odborníci z praxe."

Ing. Iveta Konýčková: „Ten pokles tej plodnosti u mužov je, teda čo vidíme my, pozvoľný."

Anton Adamčík: „Tento pozvoľný pokles však spôsobujú najviac civilizačné vplyvy."

Ing. Iveta Konýčková: „Čoho máme nadbytok, by sa dalo povedať, a to je stresu, ponáhľania sa."

Anton Adamčík: „V každom prípade ale nejde o pokles katastrofálny, ako tvrdila dánska štúdia."

Ing. Iveta Konýčková: „To určite nie."


Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

 

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač