Dedina pod najkrajšou oblohou

13. 04. 2015

logo TV JOJ(12. 04. 2015; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 15/18; Maja Pavlíková /Lucia Barmošová)

Lucia Barmošová, moderátorka: „Stará Lesná to je tá dedina, do ktorej vás dnes pozývame. Ak sa tam chcete ísť pozrieť, domáci odporúčajú, aby ste si vzali dobré tenisky alebo bicykel. Auto vraj nepotrebujete. A aby som nezabudla, sledujte oblohu."

Maja Pavlíková, redaktorka: „Tam v pozadí si ľudia žijú až v gýčovo krásnej podtatranskej dedine v Starej Lesnej. Toto sú zábery naozaj ako z rozprávky. Či sa len tak preveziete autom alebo si vychutnáte starolesnianske okolie pešo. Práve okolitá príroda, neskutočné možnosti pre turistov, je to, čo tam určite musíte vidieť. Veď jedine na takomto mieste vám ani neprekáža, keď musíte dať na ceste prednosť napríklad takým ovciam. A viete, čo v Starej Lesnej majú a inde určite nie? Astronómov, ktorí si hádam ani nemohli želať krajšie pracovné prostredie, ako je toto. Asi pre vedcov ideálne miesto."

Aleš Kučera, riaditeľ Astronomického ústavu SAV: „Relatívne tu máme ešte málo svetelného smogu, to znamená osvit od rôznych objektov, námestí, neóniek. Samozrejme to je práve to, čo potrebujeme, aby sme týmito krásnymi priestormi mohli pozorovať tmavú nočnú oblohu a nie osvietenú."

Maja Pavlíková: „Vedci zo Starej Lesnej tvrdia, že tieto podtatranské lúky sú najideálnejším miestom, na ktoré by mohol dopadnúť meteor. Žiaľ, ešte sa to nikdy nestalo. A ideálne preto, lebo to je akože lúka, že nemusíte to hľadať niekde medzi stromami?"

Aleš Kučera: „Presne, presne. No a blízko ústavu, nemusíme nikam cestovať. Taký stredne, ja neviem, dvestokilový meteoritík keby tu buchol, taký kráterík spravil, moc by neublížil na lúke, tak to by sa nám páčilo. A ja si myslím, že to sú také sny každého vedca, mať nejaký taký nesplniteľný sen."

Maja Pavlíková: „A snom domácich je aj to, aby sa ľudia prestali cez dedinu voziť autami, ale turistiku začali konečne robiť tak, ako sa patrí. Do Tatier to totiž z tejto dediny nie je vôbec ďaleko."

Dušan, obyvateľ Starej Lesnej: „Je to cirka asi štyri kilometre a kopec ľudí práve začalo vyznávať práve cyklistiku ako takú. Je to taký hit, by som povedal, teraz, dokonca aj ja mám už nachytaný bicykel, takže sa teším."

 

Publikované z monitorintu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy, Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač