Lykožrúty chytajú do nových pascí

28. 04. 2015

logo Televízie STV 1(26. 04. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 15/23; Martina Marettová/Janette Štefánková, Ľubomír Bajaník)

Janette Štefánková, moderátorka: Slovenskí vedci vylepšili lapače hmyzu. Určené sú na odchyt lykožrútov. Nová technológia umožní, že zariadenia zachytia aj o tridsať percent viac škodcov."

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Päťsto až tisíc lykožrútov pritom dokáže zničiť dospelý smrek. Posledných desať rokov sú najväčším škodcom v slovenských horách."

Juraj Galko, vedúci projektu: „Momentálne najväčší výskyt lykožrúta smrekového je vo Vysokých Tatrách v oblasti Kysúc, Oravy, Nízke Tatry. To sú oblasti, kde je momentálne najviac premnožený lykožrút a dlhodobo."

Martina Marettová, redaktorka: „Na ich odchyt a monitorovanie sa u nás používajú dva typy lapačov. Vedci z Banskej Štiavnice vyvinuli nový typ, ktorý zvýšil ich odchyt."

Juraj Galko: „Náš výskum prebiehal vo Vysokých Tatrách v oblasti Tatranskej Javoriny, kde sme tri roky intenzívne testovali všetky typy. Zistili sme najmä zo sezóny z minulého roku potešujúce výsledky, kde tie naše prototypy mali vyššiu účinnosť o dvadsať až tridsať percent oproti teda komerčne dostupným typom."

Martina Marettová: „Lapače svojím tvarom pripomínajú strom. Lykožrútov na ne pritiahne feromónová náplň. Vletia do nárazovej plochy, odkiaľ spadnú do zbernej nádoby. Tá po novom dokáže vďaka sieťke odvádzať vodu."

Juraj Galko: „Naša odchytová nádoba v tomto prototype vie zachytiť viac ako šesťdesiattisíc lykožrútov smrekových."

Martina Marettová: „V súčasnosti chcú nový prototyp lapača patentovať."

Andrej Kunca, Lesnícka a ochranárska služba B. Štiavnica: „Sa patent ponúkne formou licenčnej zmluvy, aby... buď sa predá alebo len sa spraví licencia."

Martina Marettová: „Nové lapače hmyzu by sa mohli do slovenských lesov dostať už o rok."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
poľnohospodárske vedy, lesníctvo a rybárstvo

Odbory vedy a techniky:
Pôdohospodárske vedy

Tlač