Ministerstvo zdravotníctva zvažuje ochranné známky na receptoch

24. 04. 2015

Rozhlasová stanica Regina_logo(22. 04. 2015; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 17:00; por. 2/16; Matej Baránek, Stano Lažo)

Stano Lažo, moderátor RTVS: „Falšovaniu receptov by mohla zabrániť ochranná známka, zvažuje ju ministerstvo zdravotníctva. Podľa šéfa Bratislavskej župy jej zavedením by sa dalo predísť nedávnym prípadom v regióne. Na viacerých miestach vtedy podvodníci vybrali na falzifikáty drahé onkologické lieky v hodnote tisícok eur. Presný termín zavedenia známky ministerstvo ale nespresnilo."

Matej Baránek, redaktor RTVS: „Rezort zdravotníctva zvažuje zaviesť ochranné známky na lekárske predpisy. Predísť by sa tak mohlo falšovaniu receptov, na ktoré prednedávnom upozornil Bratislavský kraj. Lekárne vtedy vydali na falzifikáty drahé onkologické lieky v hodnote 17 tisíc eur. Falošné recepty sa následne objavili aj v ďalších častiach Slovenska. Hovorca rezortu zdravotníctva Peter Bubla."

Peter Bubla, hovorca rezortu zdravotníctva: „Je potrebné si uvedomiť, že ak sa rozhodne o ochrannom prvku, bude nevyhnutné upraviť príslušné legislatívne predpisy."

Matej Baránek: „Ministerstvo nespresnilo kedy by sa hologramy mohli na receptoch objaviť, ani ako by vyzerali. Podľa bratislavského župana Pavla Freša však na zavedenie ochranných známok stačí vyhláška, ktorú by schválila vláda."

Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja: „V tejto chvíli je to technická záležitosť s tlačiarňami, s tými, ktoré robia práve tieto ochranné prvky na cenné papiere, aby predložili svoje ponuky, aby ministerstvo to zaviedlo do praxe."

Matej Baránek: „Župan uviedol, že v zahraničí nie sú ochranné známky na receptoch ničím výnimočným. Tvrdí, že vyššia náročnosť na tlač by sa zároveň nemala premietnuť do cien za lieky."

Pavol Frešo: „Od gastrolístkov cez lístky na koncerty sa s tým stretávate opakovane v bežnom živote, no tak to nemôže byť problém zaviesť aj v prípade receptov samotných."

Matej Baránek: „Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár je voči ochranným známkam na receptoch skeptický. Podľa neho by to predražilo systém a sťažilo prácu lekárom. Analytik Tomáš Szalay z Health Policy Institute uviedol, že je len jedna cesta ako zabrániť falšovaniu – elektronický systém e-Health. Lekár vypíše recept, systém ho skontroluje a porovná s údajmi o pacientovi uložený v databáze."

Tomáš Szalay, analytik, Health Policy Institute: „Je jasné kto ten recept predpísal a keď v lekárni majú tie bezpečné lieky nainštalované, tak takisto vedia jednoznačne verifikovať, že ten človek je naozaj ten človek, naozaj to bolo predpísané, naozaj mu to majú vydať."

Matej Baránek: „Zavedenie elektronického systému ale plánuje rezort zdravotníctva najskôr v roku 2017. Matej Baránek, RTVS."

 

Uverejnila: MB

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy, zdravotné vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač