Mladí géniovia

13. 04. 2015

logo TV Markíza(10. 04. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 27/31; Dávid Vido/Zlatica Puškárová)

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Chodí iba na strednú školu, ale jeho vedecké objavy už dnes menia svet. Softvér iba osemnásťročného Daniela Zvaru umožňuje počítačom vidieť. So svojim objavom sa dostal aj do súťaže mladých vedcov z celého sveta."

Dávid Vido, redaktor: „Robotom sa venuje odmalička. Už na základnej škole ich sám staval. Jeho najnovší vynález dáva neživým veciam oči."

Daniel Zvara, študent: „V dnešnej dobe je veľmi dôležité, aby sa roboty vedeli orientovať podobne ako my ľudia, teda, že vidíme priestor, vnímame ho ako celý povedzme trojrozmerný model."

Dávid Vido: „Je určený pre autonómne autá, či robotov v domácnosti. Okrem toho môže pomôcť aj zrakovo postihnutým."

Daniel Zvara: „Čiže dokáže na základe informácií z dvoch kamier, čo je relatívne lacná a jednoduchá metóda, získať informácie o hĺbke priestoru, ktorý vidí a na základe toho poskladať trojrozmerný model okolia."

Dávid Vido: „Daniel sa vďaka svojmu objavu dostal do celosvetovej súťaže mladých vedcov v Spojených štátoch."

Dávid Richter, Asociácia pre mládež, vedu a techniku: „Je to ako keby udeľovanie Nobelových cien za vedu pre týchto stredoškolských študentov. Títo študenti jednak môžu dostať nejaké ocenenia v rámci finančnej čiastky, prípadne nejakú stáž napríklad v CERN‑e v Švajčiarsku."

Dávid Vido: „Súťaže sa každoročne zúčastňuje sedem miliónov študentov. Tisíc sedemsto z nich postúpi do finále a momentálne medzi nimi sú aj štyria Slováci. Pred rokom vyhrala túto súťaž v odbore fyziky a astronómie sedemnásťročná Miška. Dnes je podľa nej pomenovaný asteroid. V budúcnosti chce navrhovať raketoplány a už dnes spolupracuje s americkou vesmírnou agentúrou."

Michaela Brchnelová, študentka: „A zistili teda, čo robím a uistili sa, že nie som nejaký špión ruský alebo tak, tak im nevadilo dať mi dáta a sú spokojní."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
elektrotechnika, automatizácia a riadiace systémy

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač