Nadváha a demencia

22. 04. 2015

logo TV Markíza(20.  04. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 25/28; Veronika Ostrihoňová/Zlatica Puškárová, Patrik Švajda)

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Byť tučný má svoje výhody. Nadváha podľa najnovších zistení znižuje riziko stareckej demencie."

Patrik Švajda, moderátor: „Informácia, s ktorou prišli britskí výskumníci, rozvírila vedecké vody. Doteraz sa totiž hovorilo o presnom opaku."

Veronika Ostrihoňová, redaktorka: „Najhoršie skončili tí najchudší. Britskí vedci študovali lekárske záznamy takmer dvoch miliónov ľudí a výsledky prekvapili."

Nizar Najar, neurológ UNB: „Ukázali, že nadváha a obezita ako keby boli ochranným faktorom pred vznikom demencie."

Veronika Ostrihoňová: „Dokonca aj ľudia s normálnou váhou skončili horšie ako tí pri tele. A podvyživení mali takmer o polovicu väčšie riziko, že im na starobu mozog prestane fungovať."

Igor Bukovský, odborník na výživu: „Už podváha sama o sebe u istej skupiny ľudí môže byť prejavom nejakého ochorenia, či porucha vstrebávania, či porucha metabolizmu alebo nejaké zápalové ochorenie alebo autoimunitné ochorenie, a to všetko môže neskôr naštartovať samozrejme degeneratívne zmeny v mozgu."

Veronika Ostrihoňová: „Prečo majú ľudia s vyššou váhou menšie riziko vzniku demencie, to vedci zatiaľ presne určiť nevedia. Predpokladajú, že táto choroba súvisí napríklad aj s nedostatkom vitamínov E a D, ktoré ľuďom s nadváhou málokedy chýbajú. Zistenia ešte nie sú definitívne a s výskumom vraj treba pokračovať. Ak by sa však aj potvrdili, lekári stále upozorňujú, že to nie je zámienka, aby sme sa nekontrolovateľne prejedali. Pri nadváhe totiž hrozia iné problémy."

Nizar Najar: „Samotní skúmajúci povedali ešte veľmi dôležitú vec, aby ľudia naďalej dodržiavali normálnu životosprávu a normálnu váhu, lebo nemusia dožiť tak dlho s tou nadváhou aby si užili ten benefit."

Igor Bukovský: „Je to cesta vypestovať si rakovinu prsníka alebo rakovinu hrubého čreva, ale nebyť dementný k tomu."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač