Namiesto vitamínov otrava

23. 04. 2015

logo Televízie JOJ(20. 04. 2015; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 1/22; Alexandra Kepazová, Katarína Kováčiková, Barbora Jánošová/Adriana Kmotríková, Ľuboš Sarnovský)


Adriana Kmotríková, moderátorka: „Išla do lesa po toľko ospevovaný medvedí cesnak, no priniesla si domov jedovatú jesienku. Reč je o pacientke, ktorá skončila s otravou v nemocnici v Banskej Bystrici."

Ľuboš Sarnovský, moderátor: „A musíme povedať, že mala obrovské šťastie. Odborníčka z toxikologického centra totiž upozorňuje, že smrteľná jesienka už dvoch ľudí pripravila o život."

Katarína Kováčiková, redaktorka: „Žena vyhľadala pomoc banskobystrických lekárov sama. Našťastie si včas uvedomila, že to, čo zjedla nie je medvedí cesnak."

Ružena Maťašeje, hovorkyňa nemocnice, Banská Bystrica: „Zaznamenali sme jeden prípad, kedy si pacientka zamenila medvedí cesnak s jesienkou obyčajnou."

Katarína Kováčiková: „Žena počas víkendu vracala a mala žalúdočné problémy. Sama tak prišla na to, že to, čo v lese nazbierala, nemohol byť medvedí cesnak. Rýchly príchod do nemocnice jej zrejme zachránil život. Jesienka obyčajná totiž obsahuje jeden z najprudších jedov, kolchicín. Otrava sa prejaví do dvoch až piatich hodín a môže skončiť smrťou. Hospitalizovali ju na internom oddelení a podľa lekárov sa jej stav výrazne zlepšil."

Ružena Maťašeje: „Otrava sa u tejto pacientky prejavila ľahkými žalúdočnými potiažami. Utrpela našťastie len ľahkú intoxikáciu a po jednodňovej hospitalizácii bola prepustená do domáceho ošetrenia."

Neuvedená: „Cesnak medvedí si často ľudia zamieňajú s listami jesienky obyčajnej, alebo konvalinky voňavej."

Barbora Jánošová, redaktorka: „Tu sú pomiešané listy medvedieho cesnaku a konvalinky. A ako sami vidíte, sú takmer navlas rovnaké."

Neuvedená: „Dá sa to úplne zmýliť.  Skutočne, naozaj sa podobajú, aj rastú medzi cesnakovými listami."

Barbora Jánošová: „Ako ľahko môže prísť k zámene, sme zistili sami. Stačilo urobiť len pár krokov od prírodného zázraku, a odrazu sme sa ocitli medzi listami jedovatej konvalinky. Čo ale už dvoch Slovákov stálo život, bola zámena s jesienkou."

Neuvedená: „Dvaja muži si zamenili jesienkové listy s cesnakom a pripravili si šalát a zomreli do dvoch‑troch dní."

Barbora Jánošová: „Pozor, nie vždy vás vraj zachráni to, ak sa riadite iba cesnakovou arómou listov."

Neuvedená: „Pretože ľudia síce ovoniavajú tie listy, malo by to voňať, hej, cesnakom, ale mnohokrát už tie prsty voňajú od cesnaku."

Barbora Jánošová: „Všímajte si, či sú listy stopkaté."

doc. RNDr. Viera Feráková, CSc., Botanický ústav SAV (telefonát): „Za jedna, tú vôňu cesnakovú, a za druhé, že tie listy sú stopkaté a u jesienky sú bezstopkaté a mäsité."

Barbora Jánošová: „Dnes v noci navyše zaznamenalo Národné toxikologické informačné centrum aj ďalší prípad."

Neuvedená: „Po polnoci volal muž na operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby, že si pripravil jedlo z cesnaku medvedieho a mal bolesti brucha, hnačky, vracanie."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
zdravotné vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač