Pozor na kliešte!

21. 04. 2015

logo TV JOJ(13. 04. 2015; Televízna stanica JOJ; Noviny o 17:00; 17:00; por. 8/22; Andrea Pálffy Belányiová, Ján Mečiar/Andrea Pálffy Belányiová, Ján Mečiar)

Andrea Pálffy Belányiová, moderátorka: „Po príjemne teplom víkende sme asi všetci v eufórii ako dobre sme si konečne oddýchli niekde pri pikniku, niekde v prírode. Netreba ale zabúdať, že toto obdobie je plné nástrah a mám na mysli teraz kliešte."

Ján Mečiar, moderátor: „Tie sú tráve a nízkych krovinách do výšky tak päťdesiat centimetrov, najviac ich je na okrajoch lesov, na čistinách a pozdĺž lesných chodníkov."

Andrea Pálffy Belányiová: „Na Úrade verejného zdravotníctva sme zistili v ktorých lokalitách Slovenska ich je najviac."

Mgr. Martina Merková, Úrad verejného zdravotníctva SR: „Endemické oblasti sú predovšetkým lokalizované pozdĺž brehov rieky Váh, juhozápadná časť Slovenska, teda ako Tribeč, Vtáčnik, Nitrianska a Pohronská pahorkatina, okresy Levice, Trenčín, Nové Zámky, Nitra."

Andrea Pálffy Belányiová: „Po každom pobyte v prírode treba pozrieť seba aj deti, či niekde na tele nie je kliešť a dobre je tiež vopred použiť rôzne repelenty."

Ján Mečiar: „Počul som, že je dobré dať si B‑komplex."

Andrea Pálffy Belányiová: „To áno, aj to sa odporúča, niektorí nedajú dopustiť na prírodný recept proti kliešťom. V litri vriacej vody vylúhujeme vrecúško rozmarínu, po vychladnutí precedíme a pridáme lyžicu vínneho octu alebo dobrá rada je tiež, že dáš si strúčik cesnaku do jedného, do druhého, do tretieho vrecka a vraj tie kliešte na teba potom nepôjdu."

Ján Mečiar: „Ale si dáš kilo cesnaku, že sa naješ, a potom tie kliešte budú odpadávať od toho smradu, ktorý budeš vylučovať, ale najúčinnejšie zrejme je predsa len asi očkovanie."

Mgr. Martina Merková: „Najúčinnejšou prevenciou pred ochorením kliešťová encefalitída je očkovanie. Základná schéma pozostáva z podania troch dávok očkovacej látky, je možné využiť aj skrátenú schému očkovania, kedy a druhá dávka podá už po dvoch týždňoch od prvej dávky."

Andrea Pálffy Belányiová: „A doplníme, že tá účinnosť je čiastočná už po tých desiatich až štrnástich dňoch, ale ideálne samozrejme je dostať tú prvú dávku už v zime, ale ak sme toto nestihli, aj tento zrýchlený protokol je riešením. No a okrem encefalitídy spôsobujú kliešte aj lymskú boreliózu a najnovšie aj jedno nové ochorenie."

MVDR. Markéta Derdáková, PhD., Ústav zoológie, Slovenská akadémia vied: „My sme zachytili v kliešťoch prednedávnom nový druh borélie, ktorá sa viaže k takzvaným boreliám vyvolávajúcim návratné horúčky. Zatiaľ, ako prípady ľudí nevieme či sú známe, ale ako je to jedno z ďalších rizík ale bo možností na čo by potom lekári mali pozerať."

Ján Mečiar: „Ja mám doma psov. Aj tých by bolo dobré chrániť."

Andrea Pálffy Belányiová: „Tu je to riešenie oveľa jednoduchšie. Pozerajte."

MVDr. Milan Švihran, veterinár: „Populárne sú rôzne kvapky, ktoré sa dajú na krk zvieratku a chránia ich zhruba mesiac. Veľmi populárne sú obojky antiparazitárne, ale poslednú dobu sú veľmi účinné tabletky, ktoré pôsobia až tri mesiace a chránia psa proti kliešťom, ale aj blchám."

Andrea Pálffy Belányiová: „Upozorňujeme, že nič z tohto nie je vhodné pre ľudí."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
veterinárske vedy, virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač