Rosette pomohli aj Tatranci

14. 04. 2015

Televízna stanica TA 3_logo(08. 04. 2015; Televízna stanica TA 3; Žurnál; 12.00; por. 15/15; Jozef Slivenský, Zuzana Straková Wenzlová)

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka: „Prístroj vyrobený ľudskou rukou pristál na sklonku vlaňajška na kométe, sonda Rosetta sa po dlhej ceste dostala až k medziplanetárnemu objektu Churiumov Gerasimenko. Bola to za posledné roky bezpochyby najvýznamnejšia udalosť dobývania vesmíru. Málokto však vie, že veľký podiel na úspechu projektu mali Slováci, experimentálni fyzici z Košíc vyvinuli dôležitý komunikačný systém a astronómovia z Tatier pomohli zrátať veľmi presnú dráhu kométy."

Jozef Slivenský, reportér TA 3: „Zo Zeme ju vypustili v marci 2004, kým prišla k cieľu, preletela za desať rokov 6,5 miliardy kilometrov. Sonda viezla prístroje, ktoré sú technologickou špičkou toho, čo sme dokázali na Zemi vyrobiť. V novembri 2014 sa od sondy Rosetta oddelil modul, ktorý pristál priamo na jadre kométy, pre odborníkov to bol prelomový okamih. Takto zblízka si ľudstvo kométu obzrieť nikdy nemohlo."

Jozef Petras, bývalý profesionálny astronóm: „Viete si predstaviť, že na niekoľko desiatok miliónov kilometrov trafíte proste kométu?"

Jozef Slivenský: „Ak sa mala sonda vyrobená ľudskými rukami stretnúť s veľmi vzdialeným jadrom kométy, veľkým iba asi ako Mont Blanc, chcelo to extrémne presné výpočty dráhy sondy, ale aj samotného vesmírneho telesa. A práve na tejto úlohe sa podieľali tatranskí astronómovia."

Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV, Tatranská Lomnica: „My sme tentokrát potrebovali posadiť tú sondu na kométu nie vtedy, keď bude k nám najbližšie, ale snažili sme, aby to bolo v bode, keď je čo najďalej od Slniečka, aby sme potom vlastne mohli sledovať, ako bude postupne rásť aktivita."

Jozef Petras: „Keď sa naučíme takto triafať planétky a kométy, tak budeme ich vedieť aj odkláňať z dráhy a také, čo nás ohrozujú, to sú proste, to je vec života a smrti."

Jozef Slivenský:  „Kométa už zo svojho povrchu uvoľňuje plyn, vedci objavili aj rozsiahlu prasklinu a predpokladajú, že kometárne jadro z prachu a ľadu sa raz rozdelí na dve časti."

Ján Svoreň: „Evidentné je to, že proste tá kométa nevydrží dlho v tom stave, v akom je dnes a pozdĺž tej trhliny dôjde k rozdeleniu na dve samostatné časti, ktoré potom budú vlastne vesmírom putovať ako dve samostatné kométy. Vieme niečo o zložení samotného povrchu kométy, vieme, že tam je 40 centimetrová prachová vrstva, vieme už, z čoho sú zložené ľady."

Jozef Slivenský: „V auguste sonda spolu s kométou preletí najbližším bodom k Slnku, ešte aj pár mesiacov potom však bude na Zem vysielať cenné údaje."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MB)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač