Solárne auto

22. 04. 2015

logo TV JOJ(13. 04. 2015; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 13/22; Táňa Slivková/Adriana Kmotríková, Ján Mečiar)

Adriana Kmotríková, moderátorka: „Predstavte si, že sa vydáte na výlet do Chorvátska, ale ani pred cestou ani počas nej nepoužijete ani kvapku paliva."

Ján Mečiar, moderátor: „A prečo? Lebo ho nepotrebujete. Nejde o žiadne prudké science‑fiction. Slovenskí vysoškoláci na takomto aute už intenzívne pracujú."

Adriana Kmotríková: „Veru a energiu bude brať iba zo Slnka."

Táňa Slivková, redaktorka: „Takto vyzerá prvý koncept auta, ktoré má byť poháňané slnečnou energiou."

Dr. Ing. Juraj Makarovič, MTD., člen tímu zo Žilinskej univerzity: „Je poháňané vlastne slnečnou energiou. To znamená, ak zasvieti Slnko, tak by sme mali s autom byť schopní prejsť osemstopäťdesiat kilometrov."

Táňa Slivková: „Hoci študenti majú zatiaľ iba náčrty, už o dva roky chcú so solárnym autom súťažiť na celosvetových pretekoch v Austrálii."

Adrian Peniak, člen tímu zo Žilinskej univerzity: „Automobil obsahuje motor, ktorý má výkon ako vysávač a tento výkon mu zabezpečí to, aby sa dokázalo kontinuálne pohybovať počas tej súťaže sto kilometrov za hodinu."

Maroš Ďuratný, softvérový návrhár: „Zobrazovanie tých dát ako rýchlosť a tak, to bude na tom skle, ako je to v moderných autách."

Táňa Slivková: „Kým slovenskí vysokoškoláci intenzívne pracujú na solárnom aute, švajčiarsky tím sa tiež snaží o niečo, čo pre laikov znie ako prudké science fiction. So solárnym, tentokrát lietadlom, ktoré vyštartovalo začiatkom marca, chcú obletieť celý svet. Ak všetko pôjde, ako má, ukončiť svoju púť by mali o necelý polrok na rovnakom letisku v Abú Dabí. Ale späť na Slovensko. Solárne auto však v budúcnosti možno neuvidíte len na pretekoch, ale aj bežne v cestnej premávke."

Dr. Ing. Juraj Makarovič, MTD.: „Chceli by sme teda, aby auto bolo vhodné aj do mesta, ale samozrejme, je to ešte ďaleko od takej sériovej výroby, pretože technológie, ktoré používame, sú drahé. Čiže vývoj potrebuje určitý čas, aby dokázal tie technológie zlacnieť natoľko, aby boli využiteľné vlastne aj pre bežných ľudí."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
inovácie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač