Technická univerzita v Bratislave sa modernizuje

28. 04. 2015

logo Televízie STV 1(25. 04. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 10/21; Ivan Janko/Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave modernizujú. Rekonštrukcie sa zatiaľ dočkali štyri z piatich blokov fakulty elektroniky a informatiky. Zlepší sa aj technické vybavenie. Na projekt vedeckého parku získala škola viac ako štyridsať miliónov z eurofondov."

Ivan Janko, redaktor: „Vedenie Slovenskej technickej univerzity chcelo budovy opraviť už pred siedmimi rokmi. Keď rekonštrukciu skončia, škola ročne ušetrí viac ako dvestotisíc eur na energiách. Súčasťou modernizácie bude aj osadenie solárnych kolektorov."

Miloš Oravec, dekan Fakulty elektroniky a informatiky: „Ideme za plnej prevádzky. To znamená učí sa, pracuje sa, skúma sa."

Ivan Janko: „Vynovené však aspoň zatiaľ nebudú všetky bloky Fakulty elektroniky a informatiky. Vedenie školy sa pre nedostatok peňazí rozhodlo najskôr opraviť budovy, v ktorých sú vedecké laboratóriá."

Miloš Oravec: „Keď by sa podarilo získať ďalšie peniaze, môže sa stavať ďalej, lebo projekt je hotový, zmluva je hotová, aj opcia na ďalšie časti."

Ivan Janko: „Len na rekonštrukciu budov, ktoré patria Slovenskej technickej univerzite, ide z európskych peňazí desať miliónov eur. Modernizovať sa však budú aj laboratóriá."

Alexander Šatka, profesor elektroniky na STU Bratislava: „Očakávame teda, že začne sa tá infraštruktúra dobudovávať aj smerom zvnútra. Takže bude mať naozaj špičkové zariadenia a prístroje, ktoré by sme tu radi uvítali."

Ivan Janko: „Rektor univerzity povedal, že hlavným záujmom je spustenie vedeckého parku, ktorým chce škola konkurovať moderným európskym univerzitám."

Robert Redhammer, rektor STU Bratislava: „Určite je toto jedným z krokov, aby škola bola atraktívna, aby naši mladí ľudia neodchádzali, nemuseli odchádzať do zahraničia na štúdiá."

Ivan Janko: „Slovenská technická univerzita pracuje na viacerých vedeckých projektoch, ktoré sa uchádzajú aj o dotácie z Európskej únie. Úspešne napreduje napríklad pri mikroskopickom výskume materiálov, ktorý pri posudzovaní v Bruseli zaradili na ôsme miesto zo sto šesťdesiatich projektov, ktoré sa snažia získať európske peniaze."

Robert Redhammer, rektor STU Bratislava: „Teraz sa usilujeme prejsť do druhej fázy, kde by sme mali bojovať o dvadsaťmiliónový projekt na päť rokov z európskych financií priamo z Bruselu."

Ivan Janko: „Rekonštrukciu budov Slovenskej technickej univerzity v bratislavskej Mlynskej doline by mali dokončiť v lete tohto roku."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
projekty, vedecké parky

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač