Tisícročný liek proti baktériám

08. 04. 2015

Televízna stanica JOJ_logo(01. 04. 2015; Televízna stanica JOJ; Noviny o 17:00; 17:00; por. 14/23; Daniel Levický Archleb, Ján Mečiar, Andrea Pálffy Belányiová)

Ján Mečiar, moderátor: „Myslíte si, že v temnom stredoveku žili ľudia v nevedomosti a boli úplne bezbranní proti choroboplodným zárodkom? Je to omyl."

Andrea Pálffy Belányiová, moderátorka: „Skúsenosti s liečivými účinkami prírodných látok, najmä bylín, sa dedia z generácie na generáciu. Dôkazom je aj najnovší vedecký experiment."

Ján Mečiar: „Ide o oživenie tisícročného receptu, ktorý sa ukázal byť mimoriadne účinný aj dnes."

Daniel Levický Archleb, redaktor: „Recepty našich starých materí, teda zdravotné rady predchádzajúcich generácií sa nám občas zdajú úsmevné. Moderná veda však často preukáže ich efektivitu. Na univerzite v britskom Nottinghame vyskúšali recept na výrobu mastičky na zápal oka z desiateho storočia. Základné suroviny sú cesnak, cibuľa, víno a hovädzia žlč. Výsledky produkt má antibakteriálne účinky porovnateľné s modernými antibiotikami."

prof. Vladimír Krčméry, riaditeľ Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského: „Jedná sa v podstate o trojkombináciu troch molekúl, ktoré poznáme aj my na Slovensku takisto tisíc rokov. Alliumcepa alebo alliumsativa, čiže extrakty z cibule a cesnaku, teraz je tak roztok vína, to znamená vo víne je silné antibiotikum rasveratrol a ďalšie plynefoly s antimikrobiálou efektivitou a potom deoxyurzocholová kyselina."

Daniel Levický Archleb: „Mikrobiológa teda účinnosť starodávneho receptu neprekvapuje."

prof. Vladimír Krčméry: „Myslím si, že vraciame sa k tým, mnohým tým starým osvedčeným liekom našich starých rodičov, ktorých sa ozaj nemusíme báť."

Daniel Levický Archleb: „Aj historici vidia v podobných vedeckých experimentoch návrat k minulosti."

Katarína Nádaská, historička, etnologička: „Medzi tie základné antibiotiká patril cesnak, ktorý teda naozaj má okolo štyristo účinných látok, cibuľa. Preto napríklad aj rímski vojaci dostávali ako svoj prídel denný práve zväzok cibule, bochník chleba olivy a karafu vína."

Publikované z monitorintu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
základné lekárske vedy a farmaceutické vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač