Zdravé ponožky

13. 04. 2015

logo TV Markíza(12. 04. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 28/30; Henrieta Hajtová /Zlatica Puškárová, Patrik Švajda)

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Pre niekoho módne faux pas, pre iného zdraviu prospešná záležitosť. Najnovšie dokonca život zachraňujúca."

Patrik Švajda, moderátor: „Naše nohy jednoducho pred topánkami treba chrániť ponožkami."

Zlatica Puškárová: „Zaujímalo nás, či ich teda máme nosiť aj v lete."

Henrieta Hajtová, redaktorka: „Čechom sme sa za to odjakživa smiali. Dokonca o nich kolujú aj takéto vtipy. A možno aj preto sa jeden český vedec rozhodol, že tento národný zvyk obháji. Koža na topánky sa totiž máča v nebezpečnom roztoku chrómu, a ten sa bez ponožiek ľahšie dostane do tela. Najmä u ľudí, ktorým sa viac potia nohy."

Gabriela Kolátorová, dermatovenerológ: „V dôsledku potenia sa lúhuje chróm z obuvi. A tu môže vzniknúť aj alergia na chróm."

Henrieta Hajtová: „Obuvníci však upokojujú."

Daniela, asistentka predaja v obchode s obuvou: „Je dôležité, aby surová koža prešla predovšetkým činením, čo je vlastne proces vytvrdzovania samotnej kože. Znižuje sa podiel škodlivých látok, ktoré môžu preniknúť dovnútra do kože, do tela, hlavne dvojchrómanov, ktoré môžu zapríčiňovať vznik rakoviny."

Henrieta Hajtová: „Škodliviny, ktoré predsa len prejdú cez kožu, telo zväčša vylúči. V najhorších prípadoch ale skutočne chróm spôsobuje rakovinu močových ciest a trpia ňou viac ženy ako muži. Žeby za to naozaj mohli kožené lodičky a sandále, ktoré nosíme na holé nohy? V tomto lekári nemajú ešte celkom jasno. No radia."

Gabriela Kolátorová: „Áno, je vhodné dať niečo medzi kožu a medzi obuv."

Henrieta Hajtová: „Hoci sa mnohí na ponožky v lodičkách pozerajú krivým okom, môže mať viacero výhod ako len tie zdravotné. Pri vhodnom skombinovaní s obuvou to môže byť aj chic módny doplnok."

Gita Kurinová, módna stylistka: „Tu na Slovensku v žiadnom prípade. Ale osobne si myslím, že záleží aj na tej ponožke. Teraz sa vyrábajú rôzne s volánikmi, priesvitné, sieťové, a tie sieťové si viem aj celkom tak ako jedinú prípustné vec predstaviť v tých lodičkách."

Henrieta Hajtová: „Neznamená to však, že teraz všetci a celé leto budeme chodiť v ponožkách. Podľa lekárov je to len potenciálne nebezpečenstvo. No zanedbávať by ho nemali najmä ľudia, ktorí sú citliví na kovy.

Publikované z monitorintu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač