3D orgány

21. 05. 2015

Televízna stanica Markíza_logo(20. 05. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 18/28; Veronika Ostrihoňová, Zlatica Puškárová, Patrik Švajda)

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Koža, nová sánka, nosové chrupavky, či zuby. A to všetko vytlačené v 3D tlačiarni."

Patrik Švajda, moderátor: „Vzdialená budúcnosť alebo realita? Pomôcky, ktoré môžu zachrániť životy, vyrábame aj na Slovensku."

Zlatica Puškárová: „Napríklad 3D model srdca použili naši lekári pri operácii skôr ako Američania."

Veronika Ostrihoňová, redaktorka: „Dvojtýždňová Hanka prežila aj vďaka 3D modelu srdca z tejto tlačiarne, ktoré jej vyrobili dvaja študenti lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Narodila sa totiž s ojedinelou srdcovou chybou a bez modelu by bola operácia oveľa náročnejšia."

Andrej Thurzo, lekár, odborník na 3D tlač: „V čase, keď bol prezentovaný z Ameriky ten skutočný model použitý pri operácii, my už sme mali dve srdcia vytlačené. Takže sme ich trošku predbehli."

Veronika Ostrihoňová: „Vytlačiť takýto 3D model srdca trvá asi desať hodín."

Tomáš Havran, študent Lekárskej fakulty Univerzity Komenského: „Chirurgovia v podstate si chytili toto srdiečko ešte pred operáciou v pohodlí nejakej zasadačky a mohli si skonzultovať, že ako tam presne vyzerá tá štruktúra a aký postup zvolia."

Veronika Ostrihoňová: „Odborníci si tak mohli pozrieť detaily, ktoré neodhalí ani tá najpresnejšia snímka. Napriek tomu, že sú profesionálne 3D tlačiarne veľmi drahé a niečo stoja aj materiály, predmet 3D tlače sa vraj do pár rokov zaradí do lekárskych osnov."

Matej Nosáľ, primár Kardiochirurgie Detského kardiocentra NÚSCH: „Akonáhle máme nejaké pochybnosti alebo sa vyskytne nejaká komplexná chyba, kde je nutné si pozrieť tie vzťahy mimo srdca alebo aj v rámci srdca. Tak si robíme CT vyšetrenia a následne tlačíme 3D model."

Veronika Ostrihoňová: „3D tlač však nie je len o modeloch, ale hlavne o praxi. Ako materiál sa napríklad využívajú aj ľudské bunky."

Andrej Thurzo: „Vznikne z toho orgán, ktorý je potom úplne použiteľný, napríklad hovorím časť nosa, časť kosti, ktorá vám chýba, alebo prípadne, keď máte popáleninu, tak sa nahradí takto koža."

Veronika Ostrihoňová: „Výnimkou nie je ani zvieracia ríša. Práve v týchto dňoch vyrobili tureckí vedci malej karete, ktorá prežila zrážku s loďou, novú titánovú čeľusť. Ako inak, na 3D tlačiarni."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MB)

Kľúčové slová:
inovácie

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač