Ako prilákať mladých domov

04. 05. 2015

Televízna stanica STV 1_logo(29. 04. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 13/24; Rita Fleischmanová, Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Ako prilákať mladých, aby sa vrátili zo zahraničia domov na Slovensko. Ministra práce Jána Richtera inšpirovalo Maďarsko. Mladým ľuďom, ktorí odišli najmä za zárobkom, chce ponúknuť bývanie. Ukázalo sa totiž, že strecha nad hlavou je pre nich dôležitejšia ako vyšší príjem. Minister o tom hovoril počas veľtrhu práce Job Expo v Nitre. Domáci a zahraniční zamestnávatelia tu ponúkajú až dvadsaťšesťtisíc voľných pracovných miest."

Rita Fleischmanová, redaktorka: „Podľa štatistík vlani pracovalo v zahraničí vyše stotridsaťštyritisíc Slovákov. Je to menej ako rok predtým, keď štatistici zaregistrovali v zahraničí pracujúcich a stotridsaťšesťtisíc Slovákov. Pribudnúť by k nim mohli aj ďalší, ktorí si hľadali prácu na veľtrhu Job Expo."

Muž: „Tu u nás doma, ja som z východu, z východného Slovenska, tak je tam veľmi málo takých pracovných príležitostí."

Rita Fleischmanová: „Čo vás láka?"

Muž: „Tak podmienky finančné."

Rita Fleischmanová: „Minister práce chce mladých ľudí, ktorí zostali po škole v krajinách Európskej únie, lákať domov podobne, ako to onedlho začne robiť maďarská vláda. Predtým si však nechala urobiť prieskum. Pýtali sa mladých ľudí v zahraničí, čo by ich najviac motivovalo vrátiť sa žiť a pracovať domov."

Ján Richter, minister práce, sociálnych vecí a rodiny (Smer-SD): „Postavili ten rebríček tak, že na prvom mieste je bývanie, to znamená systémové. Myslia na budúcnosť, eventuálne rodinu. Na druhom mieste je celkom prirodzene práca, ktorá by mala zohľadňovať aj nejaké to ich vzdelanie. Až na treťom mieste je mzda."

Rita Fleischmanová: „Mladých by teda zo zahraničia podľa ministra práce nemala domov lákať len vidina zárobku."

Ján Richter: „Z hľadiska budúcnosti bude potrebné otvoriť aj otázku sociálneho bývania, možno sociálnych štipendií."

Rita Fleischmanová: „Poľsko očakáva, že v tomto roku odíde za prácou do cudziny takmer jeden milión tristotisíc Poliakov. Až šesťdesiattri percent z nich sú mladí ľudia do tridsaťpäť rokov. Štátny tajomník poľského ministerstva práce tvrdí, že tieto prognózy sa nemusia naplniť."

Radoslaw Mleczko, štátny tajomník ministerstva práce Poľska: „Robíme pre to mnohé opatrenia, napríklad na podporu rodín, predlžovanie materských dovoleniek, zmeny vo vzdelávacom systéme, ale aj programy, ktoré podporujú kúpu bytov mladými ľuďmi. Tieto opatrenia by mali tiež zvýšiť ich zárobky, ale napriek tomu sú mzdy u nás nižšie ako v iných krajinách Únie. Pre mladých ľudí sú nepostačujúce."

Rita Fleischmanová: „Česká republika nemá až taký problém s únikom mozgov. Najviac odchádzajú lekári a zdravotné sestry. Kým na Slovensku je teraz bez práce necelých dvadsaťpäť percent mladých ľudí do dvadsaťdeväť rokov, V Českej republike ich nemá zamestnanie šestnásť percent. Tejto skupine by mal pomôcť program dotovaných pracovných miest, generačný tandem."

Michaela Marksová, ministerka práce a sociálnych vecí ČR (telefonát):  „Cez úrady práce podporujeme zamestnávateľov, ktorí rozdelia pracovné miesto medzi človeka nad päťdesiatpäť rokov a medzi človeka do dvadsaťpäť rokov. Takže vlastne dochádza k tomu, že ten mladý získava potrebnú prax a ten starší má komu odovzdať svoje znalosti."

Rita Fleischmanová: „Ministerstvo školstva chce zastaviť únik mozgov do zahraničia aj tým, že zaplatí štúdium na prestížnej zahraničnej vysokej škole študentovi, ktorý sa zaviaže, že po návrate bude pracovať v štátnej alebo verejnej správe. Študenti prestížnych zahraničných univerzít sa môžu o toto štipendium uchádzať ešte do 15. mája."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MB)

Kľúčové slová:
sociálne vedy , vysoké školy, vzdelávanie

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Spoločenské vedy

Tlač