Batérie budúcnosti

11. 05. 2015

Televízna stanica Markíza_logo

(06. 05. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 16/28; Dávid Vido, Zlatica Puškárová, Patrik Švajda)

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Dom na baterky? Takúto novinku sľubuje americká firma Tesla."

Patrik Švajda, moderátor: „Domácnosti sa podľa nej nemusia spoliehať na elektrinu zvonka."

Zlatica Puškárová: „Elektrické batérie, ktoré utiahnu spotrebu celej domácnosti."

Dávid Vido, redaktor: „Americká firma predstavila nový patent. Do takejto skrinky vraj dokáže natlačiť elektrinu pre celý dom. Rodina potom nemusí kupovať energiu od iných."

Elon Musk, zakladateľ spoločnosti: „Vďaka našej technológii chceme zmeniť celú energetickú infraštruktúru na svete."

Dávid Vido: „Kto si ju nainštaluje v dome, bude mať nulové náklady na údržbu, sľubuje výrobca. Baterku dobíja obyčajné slnečné svetlo."

Elon Musk: „Chceme ľuďom ukázať, že je to možné a že energiu vieme získavať a uchovávať aj tak, aby sme neznečisťovali planétu."

Dávid Vido: „Nie vždy ale svieti slnko. Ani to však nemusí byť problém, batérie môžete nabiť aj z klasickej elektrickej siete a potom môžu fungovať ako náhradný zdroj."

Elon Musk: „Aby ste si to vedeli predstaviť, ročná spotreba bežnej chladničky je približne dvestopäťdesiat kilowatthodín. Na jedno nabitie ju naše zariadenie udrží v chode okolo desať dní."

Dávid Vido: „Plne nabitá baterka vraj vydrží zásobovať všetky domáce spotrebiče jeden deň. Slovenský odborník je ale skeptický."

Michal Váry, Fakulta elektrotechniky a informatiky STU: „Určite by som nepovedal, že všetky domáce spotrebiče. A dokonca by som povedal, že už možno s takou kombináciou klimatizácie a pračky už by to skôr ani neutiahlo."

Dávid Vido: „Presvedčiť sa o tom na vlastnej koži zrejme budeme môcť na budúci rok, keď sa takéto batérie začnú distribuovať aj v Európe."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MB)

Kľúčové slová:
inovácie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Oceňovanie Vedec roka SR 2014

Tlač