Betón sa opraví sám

26. 05. 2015


logo TV Markíza(24. 05.  2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 10/23; Viktor Vincze/Zlatica Puškárová)

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Predstavte si, že vám v dome popraskajú múry, ale na ich opravu žiadnych robotníkov volať nemusíte. Holandský vedec vymyslel betón, ktorý má v sebe špeciálnu prísadu. Vďaka nej sa vaše steny opravia úplne samy."

Viktor Vincze, redaktor: „Mohla by to byť revolúcia v stavebníctve. Mikrobiológ Hendrik Jonker vymyslel druh betónu, ktorý s prasklinami, či trhlinami navždy skoncuje. Tajomstvom je špeciálna baktéria vmiešaná do betónu, ktorá bez kyslíka prežije aj stovky rokov."

Hendrik Jonker, mikrobiológ: „Baktéria je prírodného pôvodného pôvodu. Väčšinou žije v kameňoch, či skalách. Presne pasuje do nášho betónu, lebo prežije veľmi dlho."

Viktor Vincze: „Vplyvom počasia kovové časti v betóne korodujú, a tým vytvárajú praskliny, do ktorých sa následne jednoducho dostane voda. Vtedy začínajú špeciálne baktérie účinkovať. Z betónovej zmesi vyprodukujú vápenec, ktorý následne všetky trhliny uzavrie."

Hendrik Jonker: „Je úplne jedno, aké dlhé sú praskliny. Môžu mať centimeter, meter, ale pokojne aj kilometer."

prof. Ján Bujňák, vedúci Katedry staveb. konštrukcií Žil. univerzity: „Nie je jasné, ten vytvorený vápenec v tých trhlinách, či nebude dávať ďalšie vnútorné napätia a či nebude zvyšovať namáhanie betónu."

Viktor Vincze: „Tím holandského vedca už testuje aj postrek, ktorým by sa dal ošetriť aj bežný betón. Problémom vynálezu oproti bežnej zmesi je jeho dvojnásobná cena. Odborník si ale myslí, že biobetón má na Slovensku budúcnosť."

prof. Ján Bujňák: „Sme bohatí na minerálne vody, tie baktérie žijú v minerálnych vodách kalciových, takže má veľkú šancu, aby bol aj tu u nás."

Viktor Vincze: „Použitie takéhoto druhu betónu by mohlo ale poriadne zamávať so stavebným priemyslom v Európe. Len na opravu betónových budov sa ročne podľa odhadov minie viac ako šesť miliard eur."

Publikované z monitoringu Storin, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

 

Kľúčové slová:
priemyselná biotechnológia , vynálezy, inovácie

Tlač