Britský vedec láka žiakov na vedu

11. 05. 2015

logo STV 1(9. 5. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 10/21; Marek Marušiak /Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Lákať mladých ľudí k fyzike, či chémii sa snaží britský vedec Michael Londesborough. Jeho motto je škola hrou. Študentom stredných a vysokých škôl ukazuje pokusy, ktoré na bežnom vyučovaní neuvidia. Vedeckú šou predstavuje aj na Slovensku. Najbližšie v utorok v Žiline."

Marek Marušiak, redaktor: „Michael Londesborough pochádza z Veľkej Británie. Momentálne pracuje už desať rokov pre Českú akadémiu vied. Vo svojom laboratóriu sa snaží využiť zlúčeniny bóru a vodíka ako zdroj svetla. Rôzne fyzikálno‑chemické pokusy teraz prezentuje žiakom po celom Slovensku."

Michael Londesborough, fyzik a chemik: „Prenos zvuku na lúči lasera, takže stačí laser a solárny článok a môžeme prenášať informácie cez celý prednášajúci sál vo forme svetla. Takže potom následne tá pesnička je počuť."

Marek Marušiak: „Žiaci by privítali viac podobných praktických ukážok aj na bežnom vyučovaní."
(začiatok ankety)
Opýtaná 1: „V škole, keď som, tak je to pre mňa strašne komplikované. Ale stále, keď som na takejto prednáške, tak si poviem, že a prečo to neskúsiť, lebo je to naozaj, akože zaujíma ma to."
Opýtaný 2: „Takéto pokusy sú určite lepšie ako tie výpočty."
Opýtaný 3: „Je to super. Ako veľmi rád som, že som tu bol a je to super."
(koniec ankety)

Darina Runová, učiteľka, Gymnázium Hubeného: „Je to použiteľné v praktickom živote, že tie veci sú veľmi jednoduché, dennodenne ich využívame a sú veľmi pekné, sú také očarujúce."

Marek Marušiak: „Britský chemik a fyzik chce predovšetkým pritiahnuť deti k vede. Súčasná generácia stredoškolákov sa totiž podľa neho v budúcnosti bude musieť vysporiadať napríklad s nedostatkom ropy."

Michael Londesborough: „Snažil som sa im vysvetliť historicky, odkiaľ sme vlastne brali energie a súčasný vývoj, ako sa snažíme sa rozšíriť rozmanitosti zdrojov energie."

Marek Marušiak: „Michael Londesborough študentom zdôraznil, že pre život je najdôležitejšia fotosyntéza. Okrem toho im ukázal, čo dokáže solárny panel alebo bioplyn. Známy vedec predstaví svoju šou tajomstvo energie žiakom vo všetkých slovenských krajoch."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Vedecká show Michaela Londesborougha mala v Bratislave opäť úspech!
Vedecká show Michaela Londesborougha bude aj v Žiline!
Vedecká show Michaela Londesborougha na Slovensku!

Tlač