Čína má záujem o výskum na Slovensku

28. 05. 2015

logo Televízie STV 1(25. 05. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 10/22; Matúš Jaco/Viliam Stankay)


Viliam Stankay, moderátor:
„Čínsky výrobca telekomunikačných technológií Huawei chce spolupracovať so Žilinskou univerzitou. Slováci by mohli spolu s Číňanmi spolupracovať na najmodernejších komunikačných zariadeniach."

Matúš Jaco, redaktor: „Spoločnosť Huawei je v súčasnosti najväčším svetovým hráčom v oblasti digitálneho vybavenia, no a jej showroom v Pekingu údajne predstavuje blízku budúcnosť digitálnych technológií. Kúsok tejto budúcnosti pritom chce spoločnosť preniesť aj na slovenskú akademickú pôdu."

Peter Pellegrini, predseda Národnej rady SR (Smer‑SD): „Slovensko je optimálna krajina aj na testovanie najmodernejších technológií. Tak, ako sa na strednom Slovensku testovala pred pár rokmi dnes už aktívna 4G sieť alebo LTE sieť, tak tu v Huawei už pracujú na ďalšej, podstatne rýchlejšej. Aj to by mohla byť jedna z možností, kde by Slovensko mohlo zohrať úlohu v rámci testovania technológie."

Matúš Jaco: „Aj takéto prianie dnes vyslovil predseda Národnej rady a digitálny líder Peter Pellegrini po stretnutí s predstaviteľmi spoločnosti. Pre spomínanú 5G sieť už v Huawei pokusného králika má – bude ním Svetový pohár vo futbale v roku 2018 v Moskve. Pre bežných používateľov chcú túto niekoľkonásobne rýchlejšiu mobilnú sieť zavádzať v roku 2020. Podľa Davida Harmona, viceprezidenta spoločnosti, tak chcú urobiť aj s podporou žilinských mozgov."

David Harmon, senior viceprezident spoločnosti Huawei: „Je mnoho dôvodov, prečo spolupracovať so Slovákmi. Sú vynikajúci výskumníci, inžinieri a vedci a na Slovensku máme takisto veľmi silnú bázu zákazníkov, a to nielen u bežných ľudí, ale aj u samotných telekomunikačných spoločností."

Matúš Jaco: „Spoločnosť plánuje do budovania siete v najbližších rokoch investovať viac ako šesťsto miliónov amerických dolárov. Časť týchto peňazí pôjde zrejme aj do Žiliny na platy výskumných pracovníkov, či štipendiá. Primátor Žiliny Igor Choma, ktorý sa dnes zúčastnil podpisu memoranda, dúfa, že by na univerzite mohol do niekoľkých rokov vzniknúť aj technologický park. Ako ale sám priznal, rokovania, ktoré začali už pred dvoma rokmi, boli zatiaľ skôr vo všeobecnej rovine."

Igor Choma, primátor Žiliny a poslanec NR SR (Smer‑SD): „Myslím, že je to skôr o tej vôli vzájomne spolupracovať a možno aj o tom, aby sa obidve inštitúcie presvedčili o vzájomnej výhodnosti tej spolupráce. Pretože ak táto bude, tak potom isto nebude žiadnych dôvodov na to, aby nemohla pokračovať ďalej."

Matúš Jaco: „Huawei pôsobí na Slovensku už desať rokov a v súčasnosti zamestnáva zhruba sedemdesiat zamestnancov, aj keď nepriamo údajne až štyristo. Spoločnosť iba pred niekoľkými týždňami získala od ministerstva zahraničných vecí kontrakt na dodávku videokonferenčných zariadení, rezort diplomacie ich má využívať počas predsedníctva Európskej únie v roku 2016."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MI)

 

Kľúčové slová:
elektrotechnika, automatizácia a riadiace systémy, informačné a komunikačné technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač