Elitou aj za menej peňazí

20. 05. 2015

logo Televízna stanica TA 3(15. 05. 2015; Televízna stanica TA 3; Dobré správy; 19.50; por. 11/11; Tomáš Kostelník /Pavol Kirinovič)

Pavol Kirinovič, moderátor: „Možno ste to ani netušili, ale slovenskí vedci patria k svetovej vedeckej elite. A svedčí o tom aj obrovské množstvo článkov od našich vedcov, ktoré sú publikované vo svetových časopisoch. Naši vedci to ale majú v porovnaní s tými zo zahraničia oveľa ťažšie. Problémom sú totiž peniažky, všetko sa ale môže už čoskoro zmeniť."

Tomáš Kostelník, redaktor: „Škála, ktorej sa venujú slovenskí vedci, je naozaj široká, počnúc plášťom magnetickej neviditeľnosti, vývojom nových materiálov cez využitie vodného prúdu až po efektívnejšiu liečbu rakoviny."

Lucia Kučeková, Vedkyňa roku 2014: „Smerujeme k molekulám, pochopeniu mechanizmov a kombinácii liekov tak, aby teda tá jadrová bunka bola čo najviac zasiahnutá. A samozrejme chceme zdravé bunky ušetriť."

Tomáš Kostelník: „Na Slovensku vraj máme veľmi silný vedecký potenciál. Na rozdiel od iných krajín ale zaostávame v lepšom financovaní."

Ľubomír Švorc, Mladá osobnosť vedy: „Častokrát sa stretávame na pracoviskách s nie najlepšími podmienkami, ale rozhodne sa to zlepšuje, takže tie možnosti tu naozaj sú."

Tomáš Kostelník: „Na pomoc vedcom už putovalo viacero finančných injekcií z európskych peňazí. Vedci ale upozorňujú, že jednorazové dávky nestačia. Podľa nich by mal efektívnejšie fungovať grantový systém, ktorý by podporoval aj jednotlivé projekty."

Pavol Miškovský, Osobnosť roka programátorstva: „Mohli sme si vybudovať ako laboratóriá, ktoré sú konkurencieschopné v rámci medzinárodného merítka, a to, že nám európske projekty umožňujú reintegrovať, to znamená zamestnávať vedcov slovenských, ktorí doteraz pracovali v zahraničí."

Fedor Gömöry, Vedec roka 2014: „Peniaze, ktoré prišli v rámci štrukturálnych fondov len zaplnili to manko, ktoré tu bolo z uplynulých rokov v základnom vybavení pracovísk, čiže to nie sú financie, ktoré by boli určené na nejaké konkrétne projekty."

Tomáš Kostelník: „Podľa vedcov sú síce peniaze potrebné, najdôležitejšie je ale odhodlanie a chuť niečo dokázať."

Sergej Hloch, Osobnosť roka v oblasti technológií: Každý máme ten istý mozog... v hlave nosíme, a je už prakticky na nás, či sa chytíme nejakej príležitosti. Aj v ťažkých podmienkach sa dá niečo vytvoriť. O to je to lepšie, pretože sa to napríklad vytvorí aj za menej peňazí."

Tomáš Kostelník: O tom, že Slovensko nemá núdzu o výnimočné slovenské osobnosti, svedčí aj takmer 50 nominácií na ocenenie Vedec roka 2014."

Andrej Kiska, prezident SR: „Aj v malej krajine dokážu vznikať veľké a fantastické nápady. Máme byť na čo hrdí."

Tomáš Kostelník, TA 3.

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
osobnosti vedy

Tlač