Miniauto študentov

20. 05. 2015

logo televízie JOJ(15. 05. 2015; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 21/23; Pavol Čertík/Adriana Kmotríková)

Adriana Kmotríková, moderátorka: „V Trenčíne vyvinuli nový automobil. Ide o pásové miniauto, ktoré zostrojili študenti Trenčianskej univerzity. Na vývoji pracovali viac ako rok a pol. Štyri mesiace trvala jeho výroba. Stroj je unikátny tým, že namiesto kolies má pásy a je poháňaný elektricky. Študentov za vynález ocenila aj jedna z našich najväčších automobiliek. Ich cieľom je, aby bolo auto vyrábané sériovo."

Pavol Čertík, redaktor: „Toto unikátne pásové minivozidlo vymysleli traja študenti Trenčianskej univerzity."

Daniel Siekela, konštruktér: „Všetko bolo navrhnuté od základu a princípy, ktoré sú použité, sú dá sa povedať, že výnimočné. Hlavne, čo sa týka podvozku a riadenia. Pretože riadenie spája čisto iba elektrická väzba, nie mechanická."

Pavol Čertík: „O tom, že skonštruujú vlastné vozidlo, začali premýšľať pred dvomi rokmi. O šesť mesiacov neskôr si rozdelili úlohy a pustili sa do práce."

Dominik Malec, konštruktér: „Aby to všetko pasovalo, bolo demontovateľné, takže jeden sa musí prispôsobiť druhému, zas ten druhý tretiemu a takto sme museli robiť kompromisy, aby to bolo možné zostrojiť."

Pavol Čertík: „Svoj sen nakoniec pretavili do reálnej podoby. V dielni ho skladali štyri mesiace."

Dominik Malec: „Je to také minivozidlo a je to na pásovom podvozku, zároveň to je ešte aj ekologické, že to je elektropohon."

Daniel Siekela: „Motory sú plne programovateľné. Môžeme tam nastaviť aj rekuperáciu, to znamená, pri spomaľovaním nám vyrábajú elektrickú energiu."

Miroslav Bartoš, konštruktér: „Zatiaľ to je vypočítané na jeden a pol hodiny prevádzky. Na to nabíjanie stačí úplne jednoduchá nabíjačka, ktorá sa dá kúpiť na internete."

Pavol Čertík: „Vozidlo už získalo ocenenie od jednej z našich najväčších automobiliek. Slúžiť by mohlo v poľnohospodárstve, ale aj záchranárom, či vojakom."

Dominik Malec: „Celý koncept vozidla môže byť aj na diaľkové ovládanie."

Pavol Čertík: „Automobil je určený najmä pre jazdu v ťažkých terénoch. Jeho konštruktéri veria, že sa začne sériovo vyrábať."

Jozef Habánik, rektor, TnUAD Trenčín: „Automobilky aj prostredníctvom svojich subdodávateľov prinášajú aj výskumné a vývojové prvky, prednášajú tu časť svojich výskumných, vývojových inovačných kapacít a tam je šanca vlastne pre šikovných inžinierov z technicky orientovaných fakúlt, aj z Fakulty špeciálnej techniky, aby nachádzali svoje uplatnenie."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
strojárstvo , vysoké školy, inovácie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač