Múzeum popularizácie vedy na strednej Morave

14. 05. 2015

Lawrence Krauss  a Richard Dawkins, Pevnost poznání je prvé interaktívne  múzeum popularizácie vedy na strednej Morave. Sídli v areáli Korunní pevnůstky v centre Olomouca a patrí do kategórie tzv. science center, poskytujúcich neformálne prostredie pre hravé objavovanie hlavne  prírodných javov.

Samotná pevnosť vznikla rekonštrukciou štvorpodlažného delostreleckého skladu z polovice 19. storočia. Samotný objekt je navyše súčasťou Korunnej pevnôstky – unikátneho areálu z Doby Márie Terézie. Jeho budovanie začalo už v roku 1754 a súviselo s vtedajším opevňovaním Olomouca. Práve Korunná pevnôstka slúžila ako hlavný vstup do mesta a bola tiež miestom, kde sa nachádzali pôsobivé záhrady. V súčasnosti je areál súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie a obklopujú ho rekreačné plochy Bezručových sadov, Rozária a Botanickej záhrady. V blízkosti sa tiež nachádzajú aj budovy fakúlt Univerzity Palackého.

Architektonicky a historicky výnimočnú budovu bývalého vojenského skladu sa vďaka operačnému programu Výzkum a vývoj pro inovace podarilo úspešne transformovať v progresívne múzeum vedy.

budova Pevnost poznání

Počas  podujatia AFO50, ktoré sa uskutočnilo minulý mesiac, v dňoch od 17. 4. – 19. 04. 2015 slávnostne otvorilo svoje brány  toto popularizačné centrum Univerzity Palackého v Olomouci. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnili aj hlavní hostia  festivalu AFO svetová vedecká špička, fyzik Lawrence Krauss  a Richard Dawkins, významný britský zoológ, etológ, evolučný biológ a propagátor ateizmu.

deti v Pevnosti poznáníPevnost poznání ponúka nielen interaktívne expozície, ktoré sa dotýkajú prírodných a humanitných vied, ale aj digitálne planetárium prostredníctvom ktorého je možné skúmať brehy vesmírneho oceánu. V ponuke unikátneho návštevného centra tiež figurujú vzdelávacie programy pre školy a pre širokú verejnosť. Pre svoju ojedinelú atmosféru, ktorá spája bohatú históriu s dynamickou súčasnosťou, je Pevnost poznání inšpiratívnym prostredím, kde sa budú odohrávať tradičné popularizačné podujatia Univerzity Palackého, a aj odborné konferencie.

Pri osobnej prehliadke nás zaujali najmä ohromné modely mozgu a oka (priložená fotogaléria), kde  návštevník mohol nazrieť dovnútra procesov, ktoré tam prebiehajú pri chorobách a poruchách týchto orgánov. Ohromujúce boli výboje v mozgu pri navodení stavu mŕtvice a vo vnútri oka ste sa mohli  pozerať na svet, napríklad aj očami človeka postihnutého niektorou chorobou oka. Zaujímavo pôsobili aj historické komiksy ako kulisa historicky zaodetých postáv k danému obdobiu.  Veda je úžasná a objavovanie sveta je zábava. A to je určite aj úmysel programového vedúceho centra  Jakuba Ráliša.

Expozície Pevnosti poznání: Veda v pevnosti, Živá voda Rozum v hrsti Svetlo a tma Vedecké dielne

Plánované aktivity: programy pre ZŠ a SŠ, Detská univerzita, Academia Film Olomouc (AFO), Veľtrh vedy a výskumu, letné vedecké tábory, Noc vedcov, Noc múzeí.

Pohľad na otvorenie Pevnosti poznania objektívom nášho kolegu nájdete v priloženej fotogalérii.

Zdroj: Pevnost poznání.cz

Fotogaléria: Ján Michálik, CVTI SR 

Foto: Lawrence Krauss  a Richard Dawkin zdroj: Pevnost poznání


Spracovala: Mária Izakovičová

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky

<< < | 1 | 2 | 3 | > >>
Tlač