Múzeum popularizácie vedy na strednej Morave
Pevnost poznání je prvé interaktívne múzeum popularizácie vedy na strednej Morave. Sídli v areáli Korunní pevnůstky v centre Olomouca a patrí do kategórie tzv. science center, poskytujúcich neformálne prostredie pre hravé objavovanie hlavne prírodných javov.
Samotná pevnosť vznikla rekonštrukciou štvorpodlažného delostreleckého skladu z polovice 19. storočia. Samotný objekt je navyše súčasťou Korunnej pevnôstky – unikátneho areálu z Doby Márie Terézie. Jeho budovanie začalo už v roku 1754 a súviselo s vtedajším opevňovaním Olomouca. Práve Korunná pevnôstka slúžila ako hlavný vstup do mesta a bola tiež miestom, kde sa nachádzali pôsobivé záhrady. V súčasnosti je areál súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie a obklopujú ho rekreačné plochy Bezručových sadov, Rozária a Botanickej záhrady. V blízkosti sa tiež nachádzajú aj budovy fakúlt Univerzity Palackého.
Architektonicky a historicky výnimočnú budovu bývalého vojenského skladu sa vďaka operačnému programu Výzkum a vývoj pro inovace podarilo úspešne transformovať v progresívne múzeum vedy.
Počas podujatia AFO50, ktoré sa uskutočnilo minulý mesiac, v dňoch od 17. 4. – 19. 04. 2015 slávnostne otvorilo svoje brány toto popularizačné centrum Univerzity Palackého v Olomouci. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnili aj hlavní hostia festivalu AFO svetová vedecká špička, fyzik Lawrence Krauss a Richard Dawkins, významný britský zoológ, etológ, evolučný biológ a propagátor ateizmu.
Pevnost poznání ponúka nielen interaktívne expozície, ktoré sa dotýkajú prírodných a humanitných vied, ale aj digitálne planetárium prostredníctvom ktorého je možné skúmať brehy vesmírneho oceánu. V ponuke unikátneho návštevného centra tiež figurujú vzdelávacie programy pre školy a pre širokú verejnosť. Pre svoju ojedinelú atmosféru, ktorá spája bohatú históriu s dynamickou súčasnosťou, je Pevnost poznání inšpiratívnym prostredím, kde sa budú odohrávať tradičné popularizačné podujatia Univerzity Palackého, a aj odborné konferencie.
Pri osobnej prehliadke nás zaujali najmä ohromné modely mozgu a oka (priložená fotogaléria), kde návštevník mohol nazrieť dovnútra procesov, ktoré tam prebiehajú pri chorobách a poruchách týchto orgánov. Ohromujúce boli výboje v mozgu pri navodení stavu mŕtvice a vo vnútri oka ste sa mohli pozerať na svet, napríklad aj očami človeka postihnutého niektorou chorobou oka. Zaujímavo pôsobili aj historické komiksy ako kulisa historicky zaodetých postáv k danému obdobiu. Veda je úžasná a objavovanie sveta je zábava. A to je určite aj úmysel programového vedúceho centra Jakuba Ráliša.
Expozície Pevnosti poznání: Veda v pevnosti, Živá voda Rozum v hrsti Svetlo a tma Vedecké dielne
Plánované aktivity: programy pre ZŠ a SŠ, Detská univerzita, Academia Film Olomouc (AFO), Veľtrh vedy a výskumu, letné vedecké tábory, Noc vedcov, Noc múzeí.
Pohľad na otvorenie Pevnosti poznania objektívom nášho kolegu nájdete v priloženej fotogalérii.
Zdroj: Pevnost poznání.cz
Fotogaléria: Ján Michálik, CVTI SR
Foto: Lawrence Krauss a Richard Dawkin zdroj: Pevnost poznání
Spracovala: Mária Izakovičová
popularizácia vedy a techniky
Fotogaléria k článku
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?