Na univerzite v Berkeley študujú aj Slováci

05. 05. 2015

logo Televízie STV 1(30. 04. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 25/27; Alena Taranová /Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Kalifornská univerzita Berkeley je miesto, kde robí výskum viacero Slovákov. V škole sa rodia nové nápady či patenty, a preto priťahuje najlepšie mozgy nielen z USA, ale celého sveta. Počas cesty do Silicon Valley sa s ľuďmi zo Slovenska stretla Alena Taranová."

Alena Taranová, redaktorka: „Berkeley je univerzitné mesto dvadsať minút metrom od San Francisca. Moderná politika, tvorivosť, spoločenské aktivity a inovácie, ktoré tu vznikajú, určujú trendy nielen v blízkom Silicon Valley a okolí, ale v každej novej modernej liberálnej spoločnosti. Na univerzite je cítiť, že práve tu sa začiatkom šesťdesiatych rokov zrodilo hnutie za slobodu slova a prejavu a boli organizované protesty proti vojne vo Vietname. Telegraph Avenue sa považuje za rodisko hnutie hippies. Koncom šesťdesiatych rokov sa tu zdvihla vlna protestov proti kapitalizmu a Berkeley bola aj ohniskom protestov Occupy Wall Street v roku 2011. Zábery, ako policajti striekajú na pokojne sediacich študentov slzotvorný sprej, obleteli svet. Ján sa tu venuje výskumu v oblasti energetickej a klimatickej politiky a ekonómie."

Ján Porvazník, UC Berkeley: „Spoločným menovateľom všetkých programov na UC Berkeley je riešenie problémov ľudstva. Efektívne, jednak ekonomicky a jednak spoločensky efektívne riešenie."

Alena Taranová: „Študenti a výskumníci sú vedení k tomu, aby zakladali vlastné firmy a tak mohli svoj výskum pretaviť do komercie. Škola im pre ich nápady a technológie poskytuje inkubátor s názvom Foundry. Momentálne v ňom rozvíjajú pätnásť patentov. Napríklad 3D chladiace tehly, ktoré časom nahradia klimatizáciu, či umelú zeleň, ktorá by mohla masívne pohlcovať emisie skleníkových plynov. Bežne pracujú s 3D tlačiarňami, laserovými frézami a robotmi."

Peter Minor, Foundry UC Berkeley: „Jedna z týchto našich firiem práve vynašla nízkonákladový spôsob ako vodu zbaviť arzénu pomocou železných platní a elektriny. Takže mnohé komunity v centrálnej Kalifornii, kde sú podzemné zdroje vody vysoko kontaminované, budú mať riešenia ako získať pitnú vodu v priebehu nasledujúcich dvanástich mesiacov."

Alena Taranová: „Nedávno sa tu zrodil aj nápad, ako zachytiť energiu z morských vĺn a pretaviť ju do elektriny alebo do premeny slanej vody na pitnú. Súčasťou tímu, ktorý technológiu vynašiel, je aj Slovenka pôvodom z Topoľčianok."

Kamila Demková, absolventka UC Berkeley: „Ja sa venujem tej biznis časti a môj tím sa venuje tej technickej časti."

Alena Taranová: „Medzi tridsaťštyritisíc študentami na univerzite je aj ďalší Slovák. Daniel Bundala. Po ôsmich rokoch na Oxforde ho na Berkeley prijali na post doktorandský výskum."

Daniel Bundala, postdoktorand UC Berkeley: „Cieľom môjho výskumu je, aby sa nestávalo, že vám zrazu zamrzne počítač alebo že vám spadne vaša iPhone aplikácia."

Alena Taranová: „Prísť sem z Británie bolo osviežujúce."
Daniel Bundala:
„Atmosféra na Berkeley je veľmi špecifická, je to naozaj veľmi uvoľnené. Za ten trištvrte roka, čo tu som, som asi ešte nevidel človeka, ktorý by bol v obleku."

Alena Taranová: „V areáli školy sú vedcom k dispozícii tri nukleárne reaktory. Každý deviaty prvok v periodickej tabuľke vynašli práve na tomto kopci. Kenovi študenti sa venujú najmä softvéru pre internet vecí a inteligentným mestám. Niekoľkokrát bol prednášať aj na Slovensku."

Ken Singer, centrum pre podnikanie a technol. UC Berkeley: „Stretol som sa s mladými inovátormi z Bratislavy, Žiliny a Košíc. Niektorí z nich majú úžasné neuveriteľné nápady. Majú potenciál vyvolať revolúciu v celom tomto priemysle. Pred Slovákmi ale stojí výzva uveriť, že ich start‑up môže byť hodný miliárd dolárov. Musíte sa naučiť riskovať. Pozrite sa na Skype. Tiež to bol len malý start‑up z Estónska."

Alena Taranová: „Až sedemdesiatdva Nobelových cien je spojených s vedcami a výskumníkmi, ktorí tu pôsobili. Ďalších pätnásť bývalých študentov sa pýši Turingovou cenou, čo je akoby Nobelova cena za technický prínos v počítačovej komunite."


Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

 

Kľúčové slová:
inovácie

Tlač