Nové vedecké centrum v Martine

26. 05. 2015

Televízna stanica TA 3_logo(21. 05. 2015; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 13/19; Peter Revús, Daniela Piršelová, Tomáš Novotný)

Tomáš Novotný, moderátor: „Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského dokončila v Martine výstavbu vedeckého centra, ktorým chce siahnuť na Nobelovu cenu. Vďaka nemu môže prilákať naspäť slovenských vedcov, ktorí odišli do zahraničia za kvalitnejšími podmienkami. Zariadenie stálo 26 miliónov eur, viac ako polovica zo sumy išla na prístroje. V nových priestoroch bude pôsobiť približne dvesto vedcov, z ktorých polovica dostáva nadštandardné platy až 5 tisíc eur mesačne."

Peter Revús, reportér TA 3: „O martinskom centre pre biomedicínu sa začalo hovoriť pred dvomi rokmi, po získaní eurofondov sa Jesseniova fakulta pustila do výstavby zariadenia, samotná budova bola postavená za necelého pol roka a približne rovnaký čas trvalo jej zariaďovanie."

Ján Danko, dekan JLF UK v Martine: „V budúcnosti sa slovenská veda určite výrazne posilní, že nebudeme jediní, ktorí budeme mať monopol na vedu, ale našou výhodou je, že sme krok vpred pred ostatnými."

Róbert Fico, predseda vlády: „Budú musieť mnohí veľa robiť, aby dobehli kvalitu alebo latku, ktorú nastavili tu v lekárskej fakulte v Martine. Je to naozaj zariadenie, ktoré vzbudzuje rešpekt."

Peter Revús: „Vedci sa chcú zamerať na výskum v oblastiach neurovedy, molekulovej medicíny, onkológie a respirológie. Výrazne im pri tom pomôže aj tento mikroskop za približne dva milióny eur, ktorý je najdrahším prístrojom v zariadení."

Tomáš Zaťko, technický pracovník JLF UK v Martine: „Jednou z takých vízií nášho pracoviska je dokázať vyriešiť niektoré problémy medicínske čo sa týka chronickej bolesti."

Peter Revús: „Na tomto prístroj dokážu vedci pozorovať, ako účinkuje liek v organizme. V inom laboratóriu majú zase zariadenie, ktoré dokáže prečítať ľudskú DNA."

Zora Lasabová, riaditeľka onkologického výskumu JLF UK v Martine: „Prístroj, na ktorý sa pozeráme, je vlastne najvyššou generáciou zariadenia na čítanie genetickej informácie. Genetická informácia ako vieme, určuje naše zdravie."

Martina Antošová, kancelária európskych projektov JLF UK v Martine: „Tento stroj je v podstate unikátne zariadenie, jediné svojho typu v Európe a v podstate predstavuje kombináciu hmotnostného detektora a mikroskopického zobrazenia."

Peter Revús: „Vedcov bude aj napriek modernému centru stále brzdiť byrokracia, napríklad len na kúpu chemikálií potrebných pre vedecké účely, musia čakať trištvrte roka. Takýto materiál ale potrebujú v priebehu dňa, ak sa im minie, fakulta ho môže získať len prostredníctvom verejného obstarávania."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MB)

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač