Nový druh chrobáka

07. 05. 2015

logo TV Markíza(10. 5. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 27/28; Vladimír Bučko /Patrik Švajda, Zlatica Puškárová)

Patrik Švajda, moderátor: „Michalovčan urobil svetový objav. Našiel chrobáka, ktorého na zemi doposiaľ nikto zo svetových odborníkov nepozná."

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Jeho objav skúmali a potvrdili až v ruskej akadémii vied. Nový druh dokonca pomenovali podľa jeho objaviteľa. Morimus Gabzdil  –  chrobák, ktorého môžete nájsť pri starých duboch, vŕbach, či topoľoch v okolí Veľkých Kapušian. Aj napriek tomu, že sa nezvykne pred svetom schovávať, doposiaľ si ho nikto nevšimol."

Rudolf Gabzdil, entomológ: „Je to proste záhadou aj pre ostatných entomológov, že takýto veľký chrobák unikal tak dlho pozornosti."

Vladimír Bučko, redaktor: „Dospelý jedinec má aj štyri centimetre. Príbuzné druhy zavliekli v dreve na južné Slovensko z Maďarska pred asi polstoročím. Oku skúseného entomológa z Michaloviec ale neuniklo, že tento chrobák je akýsi iný."

Rudolf Gabzdil: „Má dlhšie tykadlá, má iné sfarbenie, má iné škvrny na ..., tŕne na štíte má oveľa ostrejšie."

Vladimír Bučko: „Celkovo sa mu podarilo chytiť asi štyridsať jedincov. Aby sa o svojom objave uistil, zopár ich zaslal ruskej akadémii vied. Po takmer piatich rokoch skúmania jeho objav potvrdil jeden z najväčších svetových odborníkov."

Michail Leontievič Danilevsky, Ruská akadémia vied v Moskve (text v obraze, Zdroj: Humanity space): „Je mi potešením pomenovať tento nový druh po Rudolfovi Gabzdilovi, entomológovi zo Slovenska. On tento nový druh objavil a zhromaždil jeho doteraz známe exempláre."

Rudolf Gabzdil: „To je hrkálka z Peru, ktorá je urobená z..."

Vladimír Bučko: „Pán Gabzdil precestoval pralesy Amazónie, džungle juhovýchodne Ázie, savany a púšte Afriky, či Blízky a Stredný Východ. Len nedávno sa vrátil z expedície na Kaukaz. To, že objaví unikát práve na Slovensku, by si nikdy nebol ani len pomyslel."

Rudolf Gabzdil: „Slovensko a zvlášť, ako hovorím, že stredná Európa je už tak preskúmaná, že to bolo veľmi málo pravdepodobné."

Vladimír Bučko: „Objav nového druhu spôsobil na celom svete medzi vedcami obrovský rozruch. Samotný objaviteľ zostal prekvapený, že ruský vedec pomenoval chrobáka práve po ňom."

Rudolf Gabzdil: „Za to som mu neskutočne vďačný. Stovky akademikov, ktorí sa profesionálne zaoberajú štúdiom hmyzu, by dali neviem čo za to, aby bol pomenovaný nový živočíšny druh na svete ich menom."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač