Povolania budúcnosti

27. 05. 2015

logo TV Markíza(22. 05. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 17/29; Veronika Ostrihoňová /Zlatica Puškárová, Patrik Švajda)

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Áno, takže opravár 3D tlačiarní, alebo školský poradca. Také sú zase povolania budúcnosti."

Patrik Švajda, moderátor: „Poďte sa pozrieť na akú školu sa oplatí poslať deti."

Veronika Ostrihoňová, redaktorka: „Dokonalé zdravotné protézy na mieru, jedlo či súčiastky do áut. Toto všetko už vzišlo z 3D tlačiarne. Aj preto niet divu, že už o desať rokov bude dopyt práve po ich opravároch. Ak si myslíte, že dobre zorganizovaná spoločnosť bude aj naďalej prioritou, mýlite sa. Povolania budúcnosti ukazujú pravý opak. Potrební budú ľudia, ktorí firmu laicky povedané obrátia dole hlavou."

Bohumil Búzik, sociológ SAV: „Keď je to nejaká veľká korporácia, ktorá má presnú štruktúru, tak ona niekedy aj potrebuje takú dezorganizáciu, aby znovu začali nejakou inováciou."

Veronika Ostrihoňová: „Žiadaní budú aj takzvaní digitálni inžinieri. Tí vám nielen počas života, ale dokonca aj po smrti upravia aktivitu na sociálnych sieťach tak, aby ste pôsobili čo najlepšie. Naša závislosť od webu zrejme zamestná aj tisícky odborníkov na digitálnu odvykačku. Technologický pokrok napreduje závratnou rýchlosťou a mnohé uľahčuje. Treba si však zároveň uvedomiť, že v konečnom dôsledku viac pracovných miest likviduje ako vytvára."

Milan Šikula, Prognostický ústav SAV: „Pre tých ľudí, ktorí najmä tým všeobecným a zrýchľujúcim technologickým pokrokom sú uvoľňovaní, tak to nájsť pre nich zmysluplnú náhradnú činnosť, tam celý rad povolaní bude treba."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

 

Kľúčové slová:
vzdelávanie, inovácie

Tlač